Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje barwników spożywczych

Jakie są rodzaje barwników spożywczych

Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem, na pewno wiesz, że niektóre składniki produktów spożywczych wywołują dosyć spore kontrowersje. Jednymi z nich są te zaczynające się od litery E, czyli barwniki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać, jakie rodzaje barwników spożywczych mamy na rynku przeczytaj ten artykuł.

Czym są barwniki spożywcze?

Barwniki spożywcze to dodatki do żywności, które nadają lub przywracają barwę produktom spożywczym. Pigmenty te są używane, aby poprawić wygląd produktu lub podkreślić jego aromat. Stosuje się je również dlatego, że kolor jedzenia ma dosyć duży wpływ na jego smak. Sok jagodowy będzie smakował lepiej, jeśli będzie w ich kolorze. Ze względu na pochodzenie wyróżniamy 5 rodzajów barwników:

  • Naturalne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego np. chlorofil czy karotenoidy.

  • Identyczne z naturalnymi, otrzymywane podczas procesów chemicznych.

  • Syntetyczne organiczne, powstałe sztucznie np. błękit patentowy (E131) czy zieleń trwała (E143).

  • Syntetyczne barwniki nieorganiczne, stosowane najrzadziej np. dwutlenek tytanu, tlenki żelaza i listki złota.

  • Nieorganiczne substancje barwiące, wykorzystujące właściwości metali do tworzenia barw np. dwutlenek tytanu (E171) lub aluminium (E173).

Barwniki spełniające obecnie obowiązujące wymagania w prawie żywnościowym można kupić np. w wytwórni aromatów spożywczych Hoffmann.

Rodzaje barwników spożywczych

Barwniki spożywcze wstępują w różnych formach. Możemy podzielić je na:

  • Barwiące części roślin jadalnych liście, korzenie czy owoce.

  • Barwniki mikrokapsułkowane. Powlekane substancją ochronną zabezpieczającą barwnik przed utlenianiem się.

  • Laki, czyli sole substancji barwnych, które nie rozpuszczają się w wodzie.

  • Barwniki płynne. Głównie pochodzenia naturalnego. Są słabsze i bardziej wrażliwe na działanie np. temperatury czy światła.

  • Barwniki proszkowe. Głównie pochodzenia syntetycznego. Barwią mocniej, są trwalsze i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Większość naturalnych barwników spożywczych jest bezpieczna dla człowieka, używa się ich, jednak rzadziej ze względu na słabsze właściwości oraz wysoką cenę. Barwniki syntetyczne są chętniej wybierane ze względu na niższą cenę i lepsze właściwości. Ich użycie jest ściśle określone konkretną dawką przeznaczoną do spożycia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas