Artykuł sponsorowany Czym wykonać tomografię siatkówki oka?

Czym wykonać tomografię siatkówki oka?

Ze względu na rozwój nowoczesnych technologii i rosnącą wiedzę na temat ludzkiej anatomii, na przestrzeni lat wzrosły możliwości oferowane przez współczesną medycynę. Leczenie wielu schorzeń, a nawet wad wrodzonych stało się możliwe, natomiast wiele bolesnych w przeszłości zabiegów - praktycznie nieinwazyjne. Idealnym przykładem jest rosnąca liczba i profesjonalizacja badań z dziedziny optyki, diagnostyki i chirurgii okulistycznej, dzięki którym większość wad wzroku można wykryć odpowiednio wcześnie lub leczyć skutecznie jak nigdy wcześniej. Jedno z bardziej zaawansowanych badań stanowi tomografia oka. Na czym polega i z pomocą jakich narzędzi można ją przeprowadzić?

Czym jest tomografia siatkówki oka?

Za poprawny i efektywny przebieg tomografii odpowiada OCT. To jedna z bardziej nowoczesnych metod diagnostycznych, która wykorzystuje skaning optyczny. Jej istotną zaletą są doskonałe efekty przy minimalnym kontakcie oraz stopniu inwazyjności. OCT bardzo precyzyjnie ukazuje szczegółowy przekrój oka.

- Nowoczesną tomografię można pod pewnym względem porównać do badania ultrasonograficznego. Tak jak w tej metodzie badane oko sonduje wiązka, w OCT to wiązka światła, która z kolei niesie informację o położeniu tych miejsc, w których zmienia się współczynnik załamania. Odpowiednio przesuwając promień, lekarz może również uzyskać dane na temat położenia centrów rozpraszających światło. Złożenie tych wyników w całość daje kompletny obraz przekroju obiektu - tłumaczy specjalista z firmy Poland Optical.

OCT umożliwia dokładną ocenę stanu przedniej i tylnej części gałki ocznej, tzn. nerwu wzrokowego, rogówki, siatkówki czy plamki. W przypadku tej ostatniej zadaniem badania jest wykrycie zmian grubości siatkówki.

Przebieg badania

Przed tomografią najczęściej stosuje się krople rozszerzające źrenicę. Gdy lek zaczyna działać pacjent siada przed aparatem z głową spoczywającą na podpórce. Lekarz, obserwując na ekranie obraz dna oka, rejestruje przekrój interesujących go elementów. Istotną zaletą OCT jest jego nieinwazyjność, a co za tym idzie, możliwość wielokrotnego powtarzania bez względu np. na wiek pacjenta. Czas trwania badania zwykle ogranicza się do kilkunastu minut.

Najlepszy sprzęt gwarancją efektywnego badania

Precyzja i doświadczenie specjalisty przeprowadzającego badanie jest ważne, nie należy jednak zapominać, że bez najlepszego sprzętu uzyskanie pewnych i dokładnych wyników jest zwyczajnie niemożliwe. W ramach niezwykłego postępu technologicznego najlepsze salony i gabinety optyczne coraz chętniej korzystają z nowości rynkowych oferujących bezawaryjne i maksymalnie efektywne działanie. Cieszące się uznaniem firmy zajmujące się sprzedażą i dystrybucją specjalistycznego sprzętu oferują zarówno tańsze, jak i droższe, lecz bardziej zaawansowane w działaniu produkty. Warte uwagi są m.in. nowoczesne systemy OCT takich firm jak NIDEK. To urządzenia, które cechuje wyjątkowa prędkość umożliwiająca redukcję czasu pomiaru, wszelkiego rodzaju szumów oraz zakłóceń. Funkcja autoostrości pozwala na bezproblemowe dopasowanie głębokości skanowania do siatkówki. Dodatkowe wyposażenie sprzętu w mapy odchyleń, powierzchniowe, TSNIT czy GCC, analizy grubości GCC, RNFL oraz siatkówki plus liczne schematy skanowania odpowiadają za jeszcze lepsze, a przede wszystkim precyzyjne działanie urządzenia.

- Tomografia siatkówki oka, dzięki rosnącej wiedzy specjalistów w swojej dziedzinie, a przede wszystkim użyciu najlepszych urządzeń daje dzisiaj spektakularne efekty. Pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu poszczególnych warstw oka, a co ważniejsze, jest całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem - podsumowuje specjalista Poland Optical

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas