Artykuł sponsorowany Winner Mind: sposoby motywacyjne wykorzystywane przy pracy z dziećmi

Winner Mind: sposoby motywacyjne wykorzystywane przy pracy z dziećmi

Motywacja dzieci do nauki w obecnym stanie pandemii jest niezwykle trudnym zadaniem do wykonania dla każdego rodzica. Niestety czas, który obecnie nastał, nie sprzyja odpowiedniemu rozwojowi dzieci oraz ich edukacji. Co więcej, rodzice i opiekunowie zyskali dodatkowy problem do rozwiązania, ponieważ w wielu przypadkach zmotywowanie dziecka do nauki w domu bywa bardzo trudne. Zatem, w jaki sposób przeprowadzić cały ten proces?

Motywacja – jej charakterystyka

Motywacja jest określana jako wewnętrzna energia, pewnego rodzaju moc do wykonywania poszczególnych działań. Umożliwia ona osiągnąć oznaczony cel, bardzo często niezwykle istotny. Fachowcy określają ją jako cechę zmienną sterowaną przez odczuwane emocje. Dlatego też sklasyfikowano motywację na zewnętrzną oraz wewnętrzną i oba te typy są dostrzegane u małych dzieci. Pierwsza wersja określa działania wykonywane w wyniku perswazji pochodzącej z otoczenia. Często stosowany jest w tym przypadku system kar i nagród. Z kolei drugie rozwiązanie dotyczy czynności przeprowadzanych, ponieważ pojawiła się wewnętrzna potrzeba poznania czy chęć osiągnięcia czegoś. Analizując ten proces u dzieci, można zaobserwować, że w powstawaniu u nich motywacji dużą rolę odgrywają osoby będące dla nich wzorem (rodzice, trenerzy, nauczyciele, przyjaciele).

Jak motywować dziecko?

Należy wiedzieć, że najważniejsze w całym tym procesie jest zaangażowanie rodzica i opiekuna. Dziecko bardzo szybko potrafi wychwycić brak motywacji u dorosłego. Dlatego też wymagany jest w tym przypadku bezwzględny jego udział. W pierwszej kolejności potrzebne jest, aby dorośli wykazywali motywację do działania. Drugim istotnym krokiem w całym procesie, jest udzielanie dziecku wsparcia podczas trwania danej czynności. Zwłaszcza gdy na drodze do celu pojawiają się niepowodzenia, trudności czy zniechęcenie. Ważną rolę odgrywa w tym przypadku rozmowa i właściwe słuchanie najmłodszych. Ponadto nie powinno oceniać się ich decyzji zbyt szybko, powierzchownie. Dlatego też zalecane jest stosowanie metod budujących samoocenę dziecka, zrozumienie jego motywacji do działania oraz posiłkowanie się wartościowymi pochwałami. W celu poznania skutecznych sposobów rozwijających ten proces warto skorzystać z pracowni rozwoju i kariery Winner Mind.

Czego należy unikać w motywowaniu dzieci?

Bez wątpienia rodzice i opiekunowie odgrywają ogromną rolę w procesie motywacyjnym u dzieci. Dlatego niezwykle ważne jest, aby stosowali oni z nimi odpowiedni system komunikacji, czyli sposób rozmowy. Wielu dorosłych nie ma świadomości, że wypowiadane przez nich słowa mają ogromną siłę na sposób myślenia i zachowanie najmłodszych. W związku z tym nie powinno się stosować porównań, etykietek, żądań lub gróźb. Co więcej, niedozwolone są w tym przypadku kary, narzucanie swoich myśli, nadmierne wypytywanie, czy wręcz przesłuchiwanie dziecka. Dodatkowo warto zadbać, aby unikać zaprzeczania i lekceważenia jego emocji, krytykowania postępu działań oraz wyręczania. Wszystko to wywiera ogromny wpływ na motywację u dziecka, jego zaangażowanie w sprawę oraz jego samoocenę.

Poznaj pracownię Winner Mind

Pracownia Osobowości - Winner Mind to pracownia specjalizująca się w dziedzinie psychologii, która pomaga ludziom osiągać sukces, zadowolenie i satysfakcję w życiu. Na swoim blogu publikują wartościowe artykuły związane z psychologią, rozwojem osobistym oraz radzeniem sobie z trudnościami życiowymi.

W ofercie Pracowni Osobowości znajdziemy porady psychologiczne, terapeutyczne, szkolenia oraz warsztaty. Firma promuje ideę, że psychologia to narzędzie nie tylko dla osób z zaburzeniami, ale przede wszystkim droga do poznania siebie i zdobywania umiejętności, które pozwolą na osiągnięcie lepszych wyników w sporcie i życiu.

Opracowanie:

Pracownia Osobowości Winner Mind

Starogard Gdański , Hallera 13 lok. 2p

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas