
Testy skórne jako metody diagnozowania alergii
Zdrowie i opiekaPunktowe testy skórne wykonywane są, aby zweryfikować diagnozę wstępną postawioną przez alergologa. Przedstawiamy wam krótką charakterystykę tego typu badań.
Istota badań skórnych
Testy skórne diagnozujące alergię są badaniem ogólnodostępnym i niezbyt kosztownych. Testy punktowe bazują na nadwrażliwości natychmiastowej i stosuje się je, by ocenić reakcje alergiczne skóry. Ich właściwe wykonanie pozwala na rozpoznanie alergii specyficznej oraz ocenę skłonności do chorób na tle alergicznym. Pomaga również w podjęciu decyzji dotyczącej leczenia.
W Polsce testy skórne punktowe „prick”, mające na celu wykrycie alergii, przeprowadza się u dzieci, które ukończyły już 2,5 - 3 lata oraz u dorosłych. Badanie to na ogół wymaga powtórzenia w trakcie przebiegu choroby, a o potrzebie i czasie powtórzenia, a także rodzaju i ilości powtarzanych testów, powinien decydować alergolog - radzi dr n. med. Teresa Stelmasiak ze Specjalistycznego Gabinetu Alergologicznego w Lublinie.
Przebieg badania
Testy skórne punktowe nie są badaniem skomplikowanym. Polegają na naniesieniu kropelek zawiesin, zawierających substancje uczulające na skórę przedramienia. Zawiesiny te najczęściej pochodzą z fabrycznie przygotowanych zestawów przesiewowych (np. alergeny pyłków drzew wczesnopylących i późnopylących, pyłków chwastów, traw i zbóż,roztoczy kurzu domowego czy pokarmów), ale wykonuje się także testy punktowe z naturalnymi, świeżo przygotowanymi pokarmami(testy natywne). Jednorazowo można wykonać ograniczoną ilość testów i o tej ilości, zwłaszcza u dzieci, powinien decydować alergolog. Zawsze równocześnie z testami diagnostycznymi wykonuje się wzorcowe testy kontrolne- dodatni i ujemny.
Choć nakładanie każdej kropli wymaga ze strony lekarza delikatnego nakłucia naskórka, to testy skórne są badaniem bezbolesnym. Są też w pełni bezpieczne, ponieważ wykonuje się je za pomocą specjalnego, jednorazowego lancecika (jeden lancet na jeden test).
Wyniki badania widać po 15 minutach. Jeśli u badanego występuje alergia, to po tym czasie w miejscu nakłucia pojawi się reakcja uczuleniowa (bąbel, zaczerwienienie i świąd). Jej nasilenie określamy w oparciu o porównanie z wzorcowymi próbami dodatnimi i ujemnymi.
Testy płatkowe wykonuje się celem wykrycia alergii kontaktowej, naklejając alergeny na plecach i odczytując wynik testu po 48 godzinach, a czasem także po 72 godzinach.
Przygotowanie do badania
Testy skórne na okoliczność występowania alergii powinny być - w miarę możliwości- wykonane wtedy, kiedy badany nie cierpi z powodu jej objawów. Dotyczy to szczególnie alergii sezonowej, np. pyłkowiny, którą staramy się diagnozować poza sezonem pylenia roślin.
Do pozostałych kroków, które trzeba wykonać przed przystąpieniem do badań należą:
- odstawienie leków antyhistaminowych na 7-14 dni przed przed badaniem, przy czym czas ten zależy od rodzaju stosowanego leku
- odstawienie leków z difenhydraminą i prometazyną na 1-3 dni przed,
- odstawienie glikokorytkosteroidów, jeśli przyjmowana przewlekle dobowa dawka jest większa, niż 10 mg w przeliczeniu na prednizolon.