Rozpoznanie i leczenie migreny – sprawdź, co warto o tym wiedzieć! Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Joanna Krupa-Olchawa
Zdrowie i opiekaMigrena jest schorzeniem objawiającym się silnym jednostronnym bólem umiejscowionym za gałką oczną lub w okolicy skroni. Oprócz dolegliwości bólowych pojawiają się także inne objawy, jak np. światłowstręt czy nudności. Osoba, której dotyka taka choroba, może być trwale wyłączona z życia rodzinnego czy zawodowego, gdyż ból nasika się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.
Czym dokładnie jest migrena?
Pierwsze przypadki migreny były opisywane już w czasach starożytnych. Migrena częściej dotyka młodych kobiet niż mężczyzn i objawia się przede wszystkim niezwykle silnym i trudnym do wytrzymania jednostronnym bólem głowy, który umiejscowiony jest w obrębie skroni lub za gałką oczną. Leczenie migreny zazwyczaj opiera się na łagodzeniu objawów oraz podejmowaniu takich kroków, które mają na celu zmniejszenie częstotliwości ataków bólowych. Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy ICHD-3 wyróżnia aż sześć typów migreny: migrenę bez aury, migrenę z aurą, migrenę przewlekłą, powikłaną, epizodyczną i prawdopodobną migrenę.
Migrena jest na tyle uciążliwym chorzeniem, gdyż kiedy przychodzi napad bólowy, to każda aktywność fizyczna czy wykonywanie czynności nasila uciążliwe dolegliwości. Czas jego trwania szacuje się od kilku godzin, nawet do kilku dni. Najczęściej towarzyszy jej szereg uciążliwych objawów neurologicznych, do których zaliczyć można: nudności, światłowstręt, jadłowstręt, wymioty, a nawet omdlenia. Charakterystyczne są migreny z aurą, które mogą dotyczyć około 25% pacjentów i związane są najczęściej z krótkotrwałymi zaburzeniami wzrokowymi, które poprzedzają napad bólowy. Zalicza się do nich błyski świetlne, jaskrawe plamki czy zygzaki. Występujący ból może wpływać na jakość życia osoby dotkniętej tą przypadłością i być bardzo uciążliwe, wpływając na życie rodzinne zawodowe, uniemożliwiając wykonywanie pracy.
Przyczyny migreny, diagnostyka oraz leczenie
Pomimo ciągłego rozwoju medycyny na przestrzeni wielu lat, nadal nie udało się ustalić jednoznacznych przyczyn schorzenia, które potrafi być naprawdę bardzo uciążliwe. Zazwyczaj do czynników sprzyjających rozwojowi migreny zalicza się u kobiet zmiany hormonalne w trakcie występowanie miesiączki. Większość osób cierpiących na migreny skarży się na ból związany ze zmianami pogody i ciśnienia atmosferycznego. Ważne są też predyspozycje genetyczne i występowanie tej choroby w rodzinie. Do czynników, które mogą spowodować napad bólu zalicza się przebywanie w dusznych pomieszczeniach, spora aktywność fizyczna, odwodnienie, niewyspanie, stres, spożywanie alkoholu. Występowanie migren ma charakter wieloczynnikowy i zależy też od czynników środowiskowych.
Diagnostyką migreny zajmuje się neurolog z Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej Joanna Krupa-Olchawa z Kościerzyna w województwie pomorskim. U każdego pacjenta trzeba przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, wykonać badania krwi, a także obrazowe, aby wykluczyć inne schorzenia. Leczenie migreny opiera się na zmniejszaniu uciążliwości bólowych – czyli dobranie takich leków, które będą skuteczne podczas napadów. Dodatkowo, trzeba obserwować swój organizm, aby wyeliminować z życia czynniki sprzyjające pojawianiu się migren, które są schorzeniem dotyczącym nawet 10-15% populacji ludzkiej.