Artykuł sponsorowany Opieka nad osobami starszymi jako zawód

Opieka nad osobami starszymi jako zawód

Opiekowanie się drugą osobą to bez wątpienia zajęcie trudne i obciążone bardzo wysoką odpowiedzialnością – szczególnie, jeśli tą osobą jest senior, który z racji zaawansowanego wieku oraz schorzeń nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie na wielu płaszczyznach. Nie dziwi zatem, że coraz więcej rodzin decyduje się na skorzystanie z usług zawodowych opiekunów i opiekunek. Z czym wiąże się ta praca?

Jaki wymogi musi spełniać zawodowy opiekun?

Ze względu na ogrom odpowiedzialności spoczywającej na opiekunie, nie jest to zawód odpowiedni dla każdego. Chcąc mieć pewność, że ich bliska osoba będzie bezpieczna, zleceniodawcy prowadzą bardzo skrupulatną selekcją kandydatów na opiekuna. Co znajduje się na liście wymogów, które zawodowy opiekun musi spełniać?

- Przede wszystkim brane są pod uwagę odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności – mówi przedstawiciel agencji Prestige24h.pl, specjalizującej się w pośrednictwie pracy w opiece – To punkt, który obowiązuje wszystkich bez wyjątków, kandydaci nieposiadający potwierdzenia umiejętności związanych z opieką nie są w ogóle brani pod uwagę w rekrutacji. Potwierdzeniem takim może być zarówno referencje od rodzin i innych agencji, jak i świadectwo ukończenia specjalistycznego kursu przygotowującego do podjęcia pracy w charakterze opiekuna oraz dyplom ukończenia studiów związanych z tą branżą, na przykład na kierunku pielęgniarskim lub fizjoterapii. Wśród naszych kandydatów zdarzają się również osoby z innym wykształceniem, np. psychologowie oraz nauczyciele. 

Ponadto bardzo ważne jest dotychczasowe doświadczenie zawodowe – osoby, które nie mają doświadczenia i nie przepracują w swoich fachu co najmniej kilku-kilkunastu miesięcy, mają mniejsze szanse, na dostanie dobrego zlecenia. Początkujący mogą szukać zatrudnienia na start np. w hospicjach, szpitalach albo domach opieki. W wielu zleceniach znajdują się również wymogi dotyczące innych kwalifikacji i umiejętności – na przykład ukończenie kursu pierwszej pomocy bądź posiadanie aktualnego prawa jazdy

Znajomość języka obcego

Wielu opiekunów w Polsce podejmuje zatrudnienie na zachodzie Europy – przede wszystkim w Niemczech. Kraje zachodnie kuszą głównie kilkukrotnie wyższymi zarobkami i generalnie lepszymi warunkami pracy niż w Polsce, jednak żeby móc liczyć na zlecenie opiekun musi znać lokalny język na poziomie co najmniej komunikatywnym. Oznacza to, że opiekun nie musi znać „podręcznikowej” wersji języka, jednak powinien być w stanie bez problemu porozumieć się ze swym podopiecznym, jego rodziną i ewentualnie personelem medycznym – przekazywać informacje i rozumieć, co mówi do niego druga osoba. Oczywiście, im lepsza znajomość języka, tym większe szanse na znalezienie oferty z atrakcyjnym, wysokim wynagrodzeniem, bardzo często bowiem poszukiwani są opiekunowie, którzy nie tylko zadbają o podstawowe potrzeby seniora, ale również będą w stanie dotrzymać mu towarzystwa.

Charakterystyka opiekuna

Nawet osoby, które spełniają wymienione powyżej wymogi – kwalifikacje, doświadczenie, znajomość języka – mogą nie nadawać się do zawodu opiekuna. Dlaczego? Ponieważ tak jak każdy zawód opierający się na bliskim kontakcie z drugim człowiekiem, tak i profesja opiekuna osoby starszej wymaga posiadania pewnych określonych cech osobowości, między innymi:

  • Cierpliwości i opanowania,
  • Empatii i wrażliwości na cierpienie,
  • Systematyczności i dobrej organizacji,
  • Pozytywnego nastawienia i poczucia humoru,
  • Poczucia odpowiedzialności.

Bez tych cech, a także bez specyficznego poczucia misji i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, praca opiekuna może okazać się bardzo stresująca i nieprzynosząca żadnej zawodowego spełnienia. Dlatego każdy kandydat na opiekuna powinien dokładnie przemyśleć, czy na pewno jest to zajęcie dla niego.

Czy opieka jest zajęciem trudnym?

Bez wątpienia tak. W końcu to właśnie dlatego wiele rodzin decyduje się zatrudnić do pomocy profesjonalnego opiekuna, który zadba o seniora kiedy bliscy krewni nie są w stanie tego zrobić – czy to ze względu na brak czasu, umiejętności, czy po prostu chęci. Duże wymogi, a także ewentualny stres towarzyszący zajmowaniu się drugą osobą są tym, co czyni zawód opiekuna trudnym sposobem na życie. Z drugiej strony świadomość tego, że wykonując obowiązki służbowe, niesie się pomoc potrzebującym i sprawia, że ich życie staje się nieco łatwiejsze, potrafi przynieść ogromną satysfakcję.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter