Artykuł sponsorowany Lęki, fobie i nagłe ataki paniki – jak powstrzymywać napady i zapobiegać im na przyszłość?

Lęki, fobie i nagłe ataki paniki – jak powstrzymywać napady i zapobiegać im na przyszłość?

Nagłe ataki paniki można przyrównać do pękającej tamy. Kiedy już pojawią się pierwsze oznaki irracjonalnego lęku, zwykle trudno jest je powstrzymać. Strach opanowuje i paraliżuje cały organizm, a nienaturalne i nieadekwatne do sytuacji zachowanie może doprowadzić do tragedii. Jak walczyć ze swoimi fobiami i w jaki sposób można odszukać źródło irracjonalnego lęku?

Psychoterapia i leczenie farmakologiczne

Jest to metoda najskuteczniejsza, gdyż przebiega pod okiem doświadczonych specjalistów. Leki są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, a terapeuta pomaga nie tylko wykryć źródło problemu, ale również znaleźć najlepszy sposób na tamowanie napływających fal paniki. W okolicy Bolesławca i Zgorzelca, najlepszych specjalistów w zakresie leczenia lęków i fobii można znaleźć w Gabinecie Psychiatrii i Psychoterapii Małgorzaty Bieńkowskiej. 

Irracjonalny lęk – powstrzymaj gonitwę myśli!

Ataki paniki często rodzą się z jednej myśli, która napędza kolejne. Najważniejsze jest powstrzymanie tego wodospadu i bardzo szybka reakcja. Kiedy zaczynamy odczuwać niepokój, wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów i postarać się przeanalizować sytuację. Pomóc mogą odpowiedzi na kilka pytań:

  1. Czego dokładnie się boję?
  2. Dlaczego to budzi we mnie lęk?
  3. Jak bardzo prawdopodobne jest to, czego się boję?

Analiza sytuacji nie tylko pozwoli odciągnąć myśli od irracjonalnego lęku, ale również uświadomić sobie, że często rzeczy, które go powodują, są całkiem nieprawdopodobne i wyimaginowane.

Znajdź bezpieczne miejsce

Może to być samochód, łazienka lub własny pokój – coś, co kojarzy się z bezpieczną strefą. Kiedy nadchodzi atak paniki, warto udać się do miejsca, w którym czujemy się dobrze. Niezwykle pomocna podczas walki z napadami lęku jest medytacja. Skupienie się na własnym oddechu pomaga się wyciszyć i uspokoić. Ulgę przynosi również płacz, dlatego będąc w komfortowej strefie, można uwolnić emocje i się wypłakać.

Fobie – jak je leczyć?

W przypadku zdiagnozowanej fobii sprawa wygląda nieco inaczej niż podczas irracjonalnego lęku. Zwykle samodzielne wyleczenie fobii jest niemożliwe, gdyż są one naprawdę głęboko zakorzenione. Konieczna jest psychoterapia, która może przebiegać na kilka sposobów. Skuteczna, ale też mocno kontrowersyjna jest terapia implozyjna – rzucanie na głęboką wodę w celu oswojenia ze źródłem fobii. Jednakże wielu psychiatrów stara się jej unikać, proponując pacjentom nieco mniej radykalne środki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter