Artykuł sponsorowany Kiedy potrzebne jest szkolenie behawioralne psów?

Kiedy potrzebne jest szkolenie behawioralne psów?

Każdemu właścicielowi psa zależy na tym, aby jego pupil był ułożony i posłuszny. Często jednak zdarza się, że brak zaspokojenia niektórych potrzeb zwierzęcia bądź jego doświadczenia z przeszłości powodują nieprawidłowe zachowania. Określa się je mianem problemów behawioralnych, które można rozwiązać przy pomocy doświadczonego behawiorysty. Kluczowa jest bowiem konsultacja ze specjalistą oraz systematyczna praca z czworonogiem.

Weterynarz czy behawiorysta?

To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli, a długotrwałe zmiany w zachowaniu psa wymagają z pewnością pomocy jednego z wymienionych specjalistów. Najczęściej pierwsze kroki opiekunowie kierują do gabinetu weterynaryjnego. Jeśli po przeprowadzonych badaniach okaże się, że pupil jest okazem zdrowia, warto wtedy skonsultować się z doświadczonym behawiorystą, na przykład z firmy Psiaki i Dzieciaki. To osoba, zajmująca się analizą zachowania zwierzęcia i jego zmianą poprzez odpowiednie ćwiczenia. Dzięki temu, że nie przebywa z naszym podopiecznym na co dzień, może w obiektywny sposób zaobserwować niepokojące zachowania psa. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że właściciele upatrują problemu właśnie pod kątem behawioralnym, a tymczasem może on wynikać z przyczyn zdrowotnych. W takiej sytuacji behawiorysta pokieruje nas do lekarza weterynarii.

Problemy behawioralne psów

Należy pamiętać, że każdy pupil jest inny i ma odmienne potrzeby. Duży wpływ na psychikę psa ma też specyfika rasy, którą należy bezwzględnie wziąć pod uwagę, decydując się na przygarnięcie czworonoga do swojego domu. Ta powinna być przede wszystkim dopasowana do naszego stylu życia oraz charakteru. Z reguły problemy z niepożądanym zachowaniem psa wynikają z nudy, niezrozumienia zwierzęcia lub niedostatecznego zaspokajanie jego potrzeb ruchowych, eksploracyjnych czy też socjalnych. Ponadto w przypadku pupili przygarniętych ze schroniska lub domów tymczasowych dużą rolę odgrywają również ich doświadczenia z przeszłości. Takie problemy można podzielić na trzy kategorie, czyli zachowania:

  • instynktowne – mogą być przekazywane poprzez geny na przyszłe pokolenia i wynikają przeznaczenia niektórych ras w przeszłości. To na przykład gonienie innych psów, obiektów, kopanie dziur, ale również ulubione sposoby zabawy, chociażby długodystansowe bieganie;
  • wyuczone – te z kolei powstają najczęściej na skutek nieprawidłowego postępowania z psem. Czworonóg kojarzy je z otrzymaniem nagrody, czyli dla niego pewnym poczuciem ulgi. Tutaj można wskazać między innymi żebranie przy stole bądź wskakiwanie na meble;
  • afektywne – w tym przypadku przyczyną ich występowania z reguły jest poczucie zagrożenia i strachu, z czym najczęściej ma się do czynienia u psów cierpiących na lęk separacyjny. Jednym z nich może być na przykład niszczenie przedmiotów w domu.

Z behawiorystą warto się skonsultować, gdy na przykład pies nagminnie niszczy przedmioty w mieszkaniu, ma problemy z zostawaniem samemu w domu – tak zwany lęk separacyjny, posikuje (z wyłączeniem przyczyn medycznych), ciągnie na smyczy, agresywnie reaguje na domowników, przychodzących gości lub inne psy na spacerach. Takie zachowania z czasem stają się bowiem uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i samego czworonoga.

Systematyczna praca z psem

Najczęściej konsultacje behawioralne odbywają się w miejscu zamieszkania opiekuna i jego pupila. Jest to konieczne ze względu na fakt, że zwierzę przebywa wtedy w domowym otoczeniu, które zna. Behawioryście umożliwia to rzetelną ocenę relacji pomiędzy domownikami a psem, jego zachowania, jak również czynników, które mają na nie wpływ. Ponadto może wziąć pod uwagę warunki, w jakich czworonóg żyje. Istotną częścią obserwacji jest także wywiad z właścicielem, dotyczący między innymi sposobu żywienia. Taka konsultacja pozwala postawić właściwą diagnozę, a następnie wprowadzić odpowiednie techniki pracy z pupilem. Z reguły opierają się one na ćwiczeniach, które mają za zadanie w pozytywny sposób stymulować psa. W osiągnięciu sukcesu niezwykle istotna jest wytrwałość opiekuna, jak i ścisłe stosowanie się do zaleceń. W zależności od konkretnego przypadku zwierzę może zmienić swoje zachowania w krótszym lub dłuższym czasie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter