
Czym zajmuje się lekarz audiolog?
Zdrowie i opiekaPacjenci w różnym wieku coraz częściej zmagają się z zaburzeniami narządu słuchu. Niedosłuch, „dzwonienie” w uchu i inne niedogodności to powody, dla których warto udać się na wizytę lekarską. Pomocą i medycznym wsparciem służy specjalista audiolog. Jakie są kompetencje takiego lekarza i jakie badania wykonuje on w swoim gabinecie? Z jakimi objawami warto się zgłosić na wizytę kontrolną?
Audiolog, czyli kto?
Jak sama nazwa wskazuje, audiolog to laryngolog, który specjalizuje się w uszkodzeniach w obrębie narządku słuchu. Sama audiologia kliniczna to natomiast dziedzina nauk medycznych zaliczana do otolaryngologii. Obejmuje ona wiedzę z zakresu fizjologii i właściwego funkcjonowania narządu słuchu. Można ją łączyć z innymi specjalizacjami, m.in. z foniatrią.
Zazwyczaj skierowanie do audiologa wychodzi od laryngologa, czyli specjalisty bardziej „ogólnego” po wykluczeniu przez niego infekcji ucha oraz innych podstawowych zaburzeń narządu ucha. Tymczasem audiolog podchodzi już do zmysłu słuchu w sposób bardziej szczegółowy i kompleksowy.
Kiedy udać się do audiologa?
Alarmujące powinny być następujące objawy:
-
pogorszenie słyszenia,
-
długotrwałe uczucie zatkanych uszu,
-
przewlekłe zapalenie ucha.
Ze wszystkimi tymi symptomami warto zgłosić się w pierwszej kolejności do laryngologa, a w drugiej do audiologa.
Jak wygląda wizyta u audiologa?
Podobnie jak w przypadku innych badań, także u audiologa, najpierw należy przygotować się na wywiad lekarski. Warto wziąć ze sobą wyniki dotychczas wykonywanych badań. Lekarz oczywiście będzie pytać o wcześniejsze schorzenia lub o choroby występujące w rodzinie.
Następnie specjalista audiolog wykonuje badanie fizykalne – obejrzy szczegółowo przewód słuchowy, trąbkę słuchową i błonę bębenkową. Badanie obejmuje również sprawdzenie nosa i nosogardła, a także krtani z fałdami głosowymi.
Często audiolog przeprowadza tzw. próbę Webera, próbę Rinnego oraz próbę Schwabacha. Ta pierwsza określa przewodnictwo kostne ucha prawego i lewego. W drugim przypadku chodzi o przetestowanie przewodnictwa kostnego i powietrznego. Ostatnia z wymienionych prób określa z kolei czas słyszenia drogą kostną.
„W przypadku wykrycia nieprawidłowości w obrębie narządu słuchu audiolog może zalecić pacjentowi zastosowanie aparatu słuchowego” – wyjaśnia ekspert z salonu protetyki słuchu Amfon.
Przykładowe badania u audiologa
W poradni audiologicznej wykonuje się różnego rodzaju badania, a do najczęściej przeprowadzanych należą:
-
tympanometria – badanie diagnostyczne, określające stan ucha środkowego;
-
BERA/ABR – badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu, oceniające reakcję pnia mózgu na wprowadzane bezpośrednio do ucha dźwięki;
-
audiometria tonalna – badanie wykrywające ogólny stopień upośledzenia słuchu.
Audiolog może ponadto skierować pacjenta na audiometrię impedancyjną oraz na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.