Artykuł sponsorowany Usługi prawne – syndyk masy upadłościowej

Usługi prawne – syndyk masy upadłościowej

Jeśli firma postawiona zostaje w stan upadłości, przeprowadzenie postępowania upadłościowego należy do zadań osoby będącej doradcą restrukturyzacyjnym. Zawód ten dawniej nazywano „syndykiem masy upadłościowej”. Aby wykonywać ten zawód, należy posiadać licencję doradcy restrukturyzacyjnego, którą otrzymuje się po spełnieniu wymagań ustawowych i zdaniu egzaminu zawodowego organizowanego przez ministerstwo sprawiedliwości.

Rola doradcy restrukturyzacyjnego a rola syndyka

Syndyk to obecnie nazwa funkcji pełnionej w toku postępowania upadłościowego. Do jego zadań należy zlikwidowanie majątku danego podmiotu gospodarczego w taki sposób, aby jak najpełniej zaspokoić roszczenia wierzycieli. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego likwidacja przedsiębiorstwa to ostateczność i należy wyczerpać wszelkie możliwe inne sposoby zabezpieczenia interesów wierzycieli, zanim przystąpi się do postępowania likwidacyjnego. Jeśli względy racjonalne wskazują, że zachowanie podmiotu gospodarczego jest możliwe, doradca restrukturyzacyjny w pierwszym rzędzie musi zadbać, aby do tego doszło – czyli przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne, którego celem jest uchronienie firmy przed upadłością, a dopiero jeśli to nie przyniesie rezultatu – przeprowadzić postępowanie upadłościowe. W postępowaniu upadłościowym doradca restrukturyzacyjny pełni funkcję Syndyka, który występuje jako pełnomocnik sądu. Obejmuje on majątek firmy postawionej w stan upadłości i zarządza nim. Jego zadania w takiej sytuacji to zawiadomienie wierzycieli, komornika i banków, a także innych instytucji, o upadłości firmy. Następnie syndyk sporządza spis inwentarza i szacuje masę upadłości, a także sporządza listę wierzytelności danej firmy. W celu spłaty tych wierzytelności układa plan likwidacyjny, czyli ustala w jaki sposób majątek upadłej firmy zostanie sprzedany, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze rozdziela pomiędzy wierzycieli. W trakcie całego postępowania obowiązkiem syndyka jest nadzorowanie majątku, w tym m. in. zabezpieczenie go przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Kto może być syndykiem?

Aby pełnić rolę syndyka w postępowaniu upadłościowym, dana osoba musi posiadać licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Uzyskanie tej licencji wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków, które spełnił Radca Prawny Jacek Cędrowski. Między innymi jest to posiadanie obywatelstwa Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub któregoś z państw członkowskich EFTA, pełna zdolność do czynności prawnych, wyższe wykształcenie, nieposzlakowana opinia, niekaralność zwłaszcza w sprawach skarbowych, brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz płynna znajomość języka polskiego. Oraz oczywiście zdanie odpowiedniego egzaminu państwowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter