Artykuł sponsorowany Na czym polega postprodukcja TV?

Na czym polega postprodukcja TV?

Przygotowanie produkcji filmowej czy telewizyjnej to długotrwały proces składający się z wielu etapów. Zanim dzieło trafi do odbioru widzów, musi zostać odpowiednio dopracowane. Zajmują się tym studia filmowe. Przygotowanie audiowizualizacji przed etapem dystrybucji nazywane jest postprodukcją. Dopracowanie z pozoru drobnych szczegółów może całkowicie odmienić program telewizyjny czy film. Na czym dokładnie polega postprodukcja TV?

Dlaczego postprodukcja TV jest ważna?

Postprodukcja to wiele działań poprzedzających dystrybucję programu telewizyjnego lub serialu. Składają się na nią przede wszystkim:

  • prace montażowe obrazu,
  • prace związane z ustawieniem efektów specjalnych,
  • korekta obrazu w zakresie odcieni,
  • stworzenie podkładu dźwiękowego.

Specjalista z firmy Studio Filmowe IMPERIA FILM wyjaśnia:

Postprodukcja TV jest tak naprawdę jednym z najdłuższych etapów przygotowywania materiałów audiowizualnych. Przy pracy nad „produktem”, który ma zostać dopuszczony do dystrybucji pracuje szereg specjalistów odpowiedzialnych zarówno za dźwięki, jak i muzykę. Konieczna jest znajomość zaawansowanych programów i narzędzi, dzięki którym można osiągnąć niesamowite efekty, co zresztą później można oglądać na ekranie telewizora. W zależności od projektu oraz ilości wprowadzanych zmian proces ten może wydłużyć się nawet do kilkunastu tygodni - dodaje- dodaje.

Co można osiągnąć podczas przeróbki w trakcie postprodukcji?

Wiele osób zastanawia się, jakie dokładnie efekty można osiągnąć w zakresie przygotowania materiałów audiowizualnych. Przede wszystkim jest to profesjonalne łączenie ze sobą wszystkich materiałów, które zostały wykonane na planie zdjęciowym. Praktycznie nigdy nie zdarza się sytuacja, w której istniałaby możliwość nagrania ciągiem jednego ujęcia, które byłoby idealne. Ponadto, krótkie serie video wpływają na możliwość uniknięcia wielu błędów. Nie zawsze także tło, na którym nagrywane są ujęcia, jest odpowiednie. Cyfrowa obróbka umożliwia jego poprawę w bardzo prosty sposób. Dzięki temu akcję serialu można przenieść do czasów starożytności, średniowiecza lub do galaktyki. Co więcej, nowoczesne technologie dają również możliwość stworzenia niesamowitej przestrzeni 3D. Przekłada się to między innymi na ograniczenie kosztów związanych z przygotowaniem scenografii.

Montaż nagrywanych materiałów umożliwia także dopracowanie szczegółów, które z pewnych powodów nie zostały uwzględnione na etapie ich powstawania. Mogą to być niewielkie elementy kostiumów, czy retusz make-up’u. Istnieje także szansa na usunięcie ewentualnych szczegółów, które nie pasują do całości.

Postprodukcja TV wbrew pozorom nie jest nowym zjawiskiem. Jej analogowa forma stosowana była już w XIX wieku. Z biegiem rozwoju nowoczesnych technologii pojawiła się jednak postprodukcja cyfrowa, która daje zdecydowanie większe możliwości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter