Artykuł sponsorowany Kto może zostać podatnikiem VAT?

Kto może zostać podatnikiem VAT?

Podatnicy mają wybór czy chcą zostać czynnym podatnikiem VAT, czy też zostać z tego podatku zwolnionym. Zwolnienie nie przysługuje jednak każdemu. Niektóre czynności wykonywane w ramach naszej działalności są automatycznie zwolnione z podatku. Niektóre z założenia są opodatkowane i zwolnienie nie będzie nam przysługiwać. Jak dokładnie wygląda sprawa podatników VAT?

Wszelkie kwestie związane z podatkiem VAT reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Wskazuje ona, które z podmiotów są czynnymi podatnikami VAT, a więc takimi, które są obligatoryjnie zobowiązane do opłacenia podatku dochodowego oraz podatku od towaru i usług. Wskazuje również usługi, którym przysługuje ulga w postaci zwolnienia z płacenia tego podatku.

Kto jest czynnym podatnikiem VAT?

W świetle ustawy podatnikiem czynnym są na przykład osoby, u których wartość sprzedanych usług czy towarów przekroczyła określoną w ustawie kwotę dwustu tysięcy złotych – mówi ekspert z kancelarii księgowo-prawnej AlestaDo tej grupy należą również firmy, które nie posiadają siedziby działalności zarejestrowanej na terytorium naszego kraju oraz przedsiębiorcy wymienieni w ustawie, którzy są zobowiązani do zapłaty opodatkowania już od pierwszej transakcji. Są to między innymi dostawcy różnego rodzaju kruszców szlachetnych, takich jak złoto czy srebro, bursztynu, monet, wyrobów jubilerskich, a nawet noży czy nożyczek. Również od towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym należy zapłacić VAT. Ulga nie przysługuje również w przypadku terenów budowlanych czy budynków, a także świadczenia usług na przykład prawniczych czy jubilerskich.

Czynnym podatnikiem VAT może zostać również rolnik, który nie posiada przychodów z innej działalności. Jest to jednak kwestia dyskusyjna, czy w przypadku dochodów z gospodarstwa rolnego taka decyzja jest opłacalna.

Podatnicy zwolnieni z podatku

Kto może zostać zwolniony z podatku VAT? Tę kwestię również reguluje ustawa. Każdorazowo warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw, a jeśli nie jesteśmy pewni, która forma będzie dla nas najlepsza – skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Zwolnieni są między innymi wspomniani wyżej rolnicy ryczałtowi, ale również technicy dentystyczni dostarczający protezy zębowe, osoby wykonujące usługi w zakresie opieki medycznej, czy psychologicznej. Zwolnieni mogą być również przedsiębiorcy, którzy nie są zobowiązani ustawą do zapłaty podatku VAT oraz nie przekroczyli ustawowo określonego limitu podatkowego w kwocie dwustu tysięcy złotych. Nawet jeżeli firma jest podatnikiem VAT może skorzystać ze zwolnienia pod warunkiem, że zarówno w poprzednim jak i bieżącym roku nie przekroczy tej sumy. Taka forma opodatkowania może być korzystna dla osób, których odbiorcami będą osoby również zwolnione z podatku VAT.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter