
Jakie atrakcje turystyczne można zobaczyć w okolicach Będzina?
TurystykaBędzin to to jedno z najstarszych miast Małopolski – prawa miejskie zyskał blisko 660 lat temu. Choć przed długi okres pełniło przede wszystkim funkcje handlowo-przemysłowe i administracyjne, to w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność jako ośrodek turystyczny. Co warto w nim zobaczyć?
Zabytki Będzina
Na terenie miasta znajduje się ponad 80 obiektów zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską lub prawną. Wśród najważniejszych znajdują się:
- Królewski Zamek Będziński – historia tej średniowiecznej warowni sięga już IX wieku. Wtedy to na Górze Zamkowej, na której obecnie stoi zamek, wzniesiony został gród – jego budowniczymi prawdopodobnie było plemię Wiślan. Gród był rozbudowywany na przestrzeni wieków, aż w drugiej połowie XIII wieku w jego obrębie wzniesiono wieżę, która istnieje do dziś. W latach 40-tych XIV wieku Kazimierz Wielki dobudował do wieży zamek. Obiekt był wielokrotnie burzony i odbudowywany – ostatnia odbudowa miała miejsce w 1956 roku.
- Kościół św. Trójcy – parafia, do której należy kościół jest obecnie jedną z najmniejszych w mieście. Obiekt został wybudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego w 1368 – była to murowana, gotycka budowla z jedną nawą i wysoką wieżą na planie kwadratu. W dalszych latach kościół był wielokrotnie rozbudowywany. Od 1960 roku uznawany za zabytek.
- Kościół cmentarny św. Tomasza – wybudowany został około roku 1834 na terenie cmentarza rzymskokatolickiego. Obiekt utrzymany jest w barokowym stylu. Wcześniej na jego miejscu istniał drewniany kościół, wybudowany w II połowie XVI wieku.
- Pałac Ciechanowskich – to klasycystyczny obiekt, wybudowany w dzielnicy Będzina, Grodźcu. Powstał z inicjatywny Jana Ciechanowskiego w latach 40-tych XIX wieku, jego projekt wykonał Franciszek Lanci. Obecnie w pałacu mieści Dom Pomocy Społecznej
- Pałac Mieroszewskich – to barokowo-klasycystyczny obiekt, położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina. Wzniesiony został w 1702 roku z rozkazu Kazimierza Mieroszewskiego. Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli – już w latach 30-tych XVIII wieku przeszedł w ręce rodu Siemieńskich. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zagłębia.
Nie tylko zabytki
Będzin to miasto, w którym można spędzić czas nie tylko zwiedzając zabytki. To również idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek.
-W okolicy miasta znajduje się kilka długich szlaków do turystyki pieszej i rowerowej – mówi przedstawiciel Hotelu Anna w Będzinie – Ponadto przez miasto przebiega Via Regia, czyli królewska droga, będą jedną z głównych części szlaku pielgrzymkowego, nazywanego Drogą św. Jakuba.