Artykuł sponsorowany ABC bezpiecznego podróżowania zagranicę

ABC bezpiecznego podróżowania zagranicę

Zagraniczne podróże to okazja to przeżycia przygód, które będziemy wspominać przez całe lata. Warto wiedzieć jak sprawić, żeby wspomnienia były pozytywne, słowem – jak uniknąć niebezpieczeństw, które mogą na nas czyhać w obcym kraju.

Sprawdź bezpieczeństwo

Zanim zdecydujemy się na podróż zagraniczną powinniśmy sprawdzić, czy w danym kraju można czuć się bezpiecznie. Z uwagi na trudną sytuację polityczną lub lokalne konflikty, w niektórych krajach poziom bezpieczeństwa jest zdecydowanie niższy, niż w innych. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziemy aktualne informacje o potencjalnych zagrożeniach dla obcokrajowców. Do opisania stopnia ryzyka używana jest czterostopniowa skala:

  1. Zachowaj zwykłą ostrożność
  2. Ostrzegamy przed podróżą
  3. Nie podróżuj
  4. Opuść natychmiast

Poznaj kraj

Niezależnie od stopnia zagrożenia sugerowanego przez MSZ powinniśmy przed wyjazdem zrobić research na temat naszego celu podróży. Jakich informacji warto szukać? Jeśli jedziemy własnym samochodem powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się czegoś na temat zasad poruszania się po drogach – każde państwo stosuje własne przepisy oraz wymagania w stosunku do wyposażenia auta. Dla miejscowej policji nie będzie miało znaczenia, że jesteśmy turystami, każdy złamany przepis oznacza dla nas karę w postaci mandatu. Warto również poczytać nieco o lokalnych zwyczajach. Informacje takie warto sprawdzać w aktualnych przewodnikach turystycznych.

Płatności

Przed wyjazdem koniecznie zaopatrzmy się w walutę obowiązująca w danym kraju, nie polegajmy na kartach płatniczych, gdyż nie wszędzie będziemy mogli nimi zapłacić. Wszystkie nasze środki płatnicze powinniśmy zabezpieczyć tak samo jak w kraju – przede wszystkim nie nośmy wszystkich w portfelu, gdyż w przypadku kradzieży zostaniemy z niczym. Ponadto pamiętajmy o ostrożnym korzystaniu z bankomatów i ochronie naszych danych przed obcymi. W przypadku utraty karty powinniśmy jak najszybciej ją zastrzec dzwoniąc do banku lub poprzez specjalny system zastrzegania kart Zastrzegam.pl pod numerem (+48) 828 828 828. Warto pamiętać, że fizyczna nie karta nie jest potrzebna, żeby korzystać z niej – jeśli złodzieje weszli w posiadanie naszych danych, mogą dowolnie korzystać z naszych pieniędzy. Dlatego powinniśmy stale monitorować stan konta.

Zdrowie

Przed wyjazdem powinniśmy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową – być może w ogóle nie będziemy musieli z niej korzystać, jednak lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na ubezpieczenie, niż kilka tysięcy złotych za leczenie w zagranicznym szpitalu. Jeśli wybieramy się do krajów Unii Europejskiej, powinniśmy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej. EKUZ możemy wyrobić w oddziale NFZ. Jeśli wybieramy się do krajów egzotycznych, powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat dodatkowych szczepień, np. przeciwko cholerze czy tężcowi. Niektóre kraje wymagają od turystów szczepień przeciwko konkretnym chorobom, potwierdzonym kartą szczepień.

Korzystaj z profesjonalnych usług

Jeśli wyjeżdżamy w ramach wycieczki zorganizowanej, powinniśmy wcześniej zapoznać się z działalnością danego biura turystycznego. Profesjonalizm organizatora znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas podróży oraz pobytu za granicą. Jedną z firm zajmujących się organizacją wycieczek po krajach Unii Europejskiej jest Strada Tour.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas