Transport ponadgabarytowy a przepisy prawa
Transport i logistykaTransport ponadgabarytowy dotyczy ładunków o niestandardowych parametrach. Owa usługa jest regulowana różnymi przepisami prawnymi. Konieczna będzie na pewno pozwolenie od odpowiednich organów na przewóz towarów nienormatywnych. Co dokładnie mówi o transporcie ponadgabarytowym polskie prawo?
Czym jest transport ponadgabarytowy? Charakterystyka
Transport ponadgabarytowy (nienormatywny, ponadnormatywny) dotyczy specyficznej grupy ładunków – przewyższających masą oraz wielkością dopuszczalne normy do poruszania się po drogach, regulowane przez Ustawę o ruchu drogowym.
Firma transportowa Largo z Piotrkowa Trybunalskiego specjalizuje się w różnych typach transportu – w tym ponadgabarytowym.
Jakie ładunki określa się jako ponadgabarytowe?
Ładunki ponadgabarytowe przekraczają określone, dopuszczone, ustalone odgórnie wymiary. Ich masa jest większa niż 42 tony, szerokość – niż 2,5 m, długość – niż 16,5 m, a wysokość – niż 4 m. Towary ponadgabarytowe to najczęściej różne konstrukcje stalowe, zbiorniki, urządzenia przemysłowe, elementy infrastruktury, hale i linie produkcyjne, elektrownie wiatrowe, a także ciężkie maszyny budowlane, rolnicze, górnicze.
Co przepisy prawne mówią o transporcie ponadgabarytowym?
Według przepisów prawnych realizacja transportu ponadnormatywnego krajowego i międzynarodowego transportu gabarytowego wymaga specjalnego zezwolenia. Jeśli będzie on organizowany na tereny innego państwa, należy uzyskać od niego pozwolenie na przewóz takich towarów. Zezwolenia wydają odpowiednie jednostki administracji publicznej. W Polsce wydawaniem dokumentów, uprawniających do transportu ponadgabarytowego, zajmuje się naczelnik urzędu celnego oraz generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Decyzja jest podejmowana w ciągu 14 dni.
Oznacza to zatem, że transport ponadgabarytowy musi uprzednio zaplanowany – skontaktowanie się z odpowiednim przewoźnikiem powinno nastąpić przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym terminem realizacji przewozu międzynarodowego lub krajowego.
Wniosek o pozwolenie na transport ponadgabarytowy – jak wygląda?
Aby uzyskać pozwolenie na transport ponadgabarytowy, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Ów dokument musi zawierać dane wnioskodawcy, przewoźnika i nadawcy, termin i datę przewozu, a także szczegółowe parametry wykorzystanego pojazdu.