Artykuł sponsorowany Które części do maszyn rolniczych i leśnych najczęściej podlegają wymianie

Które części do maszyn rolniczych i leśnych najczęściej podlegają wymianie

Maszyny rolnicze mogą podlegać awariom, które wymagają specjalistycznej naprawy. Kupując taki sprzęt, warto wiedzieć, które części najczęściej potrzebują serwisu i jak najlepiej zorganizować ich przegląd oraz naprawę. Poprawna konserwacja oraz właściwe użytkowanie urządzeń mogą w dużej mierze zapobiegać uszkodzeniom. Co jednak zrobić, kiedy elementy maszyny są uszkodzone? Oto kilka części, które psują się najczęściej.

Uszkodzenia układów hamulcowych i kierowniczych

– Maszyny rolnicze są często zintegrowanymi jednostkami do wykonywania określonych czynności. W ich skład wchodzą więc układy charakterystyczne dla wszystkich pojazdów. Podczas intensywnej pracy mogą pojawić się problemy z zakresu funkcjonowania klocków hamulcowych, które są szczególnie istotne w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownika. Kolejną konstrukcją narażoną na uszkodzenie jest układ kierowniczy – informuje pracownik firmy AGRO-LAS z Trzcianki.

Podzespoły, które wymagają wymiany to najczęściej:

  • drążek kierowniczy,
  • amortyzator układu kierowniczego,
  • wałki kierownicze,
  • klocki hamulcowe.

Łańcuchy i układy hydrauliczne w maszynach rolniczych

Podczas pracy maszyn rolniczych należy dbać o smarowanie łańcuchów specjalnymi olejami i smarami. Z pozoru proste działanie może zapobiegać poważnym awariom z zakresu zatarcia układów ruchomych. Warto także mieć na względzie, że układy hydrauliczne sterujące podnoszeniem i regulacją położenia niektórych podzespołów mogą ulegać awariom podczas częstego użytkowania.

Podzespoły w maszynach i traktorach

Ważne części do maszyn rolniczych powinny być konserwowane i poddawane serwisowi. Dokładne czynności sprawdzające, warto wykonywać  nawet co kilka miesięcy. W przypadku trwałego zniszczenia kosztownych elementów należy je bowiem kompletnie wymienić. Dotyczy to także masywnych podzespołów takich jak:

  • łopaty,
  • brony,
  • elementy tnące,
  • koła zębate.

Delikatne zespoły opryskiwaczy w pojazdach dla rolników

Elementy opryskujące w maszynach rolniczych należy oczyszczać i zapobiegać ich zamarznięciu. Warto dokonywać regularnych przeglądów i obserwować maszynę po każdym oprysku. Delikatne przewody do przepływu pestycydów oraz innych cieczy spryskujących mogą ulegać zanieczyszczeniu, a następstwa bywają bardzo niekorzystne dla środowiska i  posiadacza sprzętu.

Awaria silnika w maszynach rolniczych

Maszyny rolnicze wyposażone są w silniki sterujące układami hydraulicznymi oraz całym układem ruchu pojazdu. Nic dziwnego, że podczas długotrwałego użytkowania na polach i łąkach mogą pojawić się problemy związane z pracą silnika. Aby zapobiegać uszkodzeniom, warto używać najwyższej jakości paliw, a po pracy opróżnić zbiornik i przygotować go do następnego intensywnego sezonu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas