
Właściwości i zastosowania acetylenu
PrzemysłRóżnego rodzaju branże gospodarki wykorzystują w swojej działalności szeroki wachlarz gazów przemysłowych. Do tej grupy zaliczamy między innymi etyn, potocznie nazywany również acetylenem. Wielu z nas kojarzy go między innymi z roli paliwa do specjalnych palników, wykorzystywanych w cięciu oraz spawaniu metali, ale może on być stosowany również w innych sytuacjach. Jakie są jego specyficzne właściwości?
Właściwości acetylenu
Acytelen to organiczny związek chemiczny – najprostszy węglowodór nienasycony, należący do szeregu homologicznego alkinów. Odkryty został przypadkowo w 1836 przez angielskiego chemika Edmunda Davy’ego. Davy zauważył, że po zmieszaniu wody z węglikiem potasu wydziela się gaz, który podpalony pali się jasnym płomieniem. Z początku jego odkrycie nie znalazło dużego zastosowania z powodu wysokiej ceny węglika potasu – dopiero wraz z odkryciem węglika wapnia przez chemika z Niemiec, Friedricha Wohlera, produkcja acetylenu stała się opłacalna. Acetylen otrzymywany jest różnymi metodami, np. w wyniku hydrolizy węgliku wapnia lub pirolizy metanu. Jakie są jego właściwości?
- Acetylen to palny gaz lżejszy od powietrza – mówi przedstawiciel firmy ImtechGaz – Ponadto ma on dość szeroką granicę wybuchowości, już około 2-3% acetylenu w powietrzu stwarza zagrożenie wybuchem od bodźca termicznego. Acetylen słabo rozpuszcza się w wodzie, można go za to rozpuszczać w acetonie. W formie czystej jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, dlatego dla celów przemysłowych zanieczyszcza się go przy pomocy związków siarki i fosforu, które nadają mu nieprzyjemny, bardzo wyrazisty zapach. Dzięki temu możemy bardzo łatwo stwierdzić, czy doszło do wycieku gazu i w ten sposób podjąć odpowiednie środki ostrożności. Do spalania acetylen wymaga minimalnej ilości czystego tlenu, w zwykłej atmosferze spala się jednak niecałkowicie, co jest wynikiem wysokiej zawartości węgla.
Zastosowanie acetylenu
Acetylen uznawany jest za najwydajniejszy ze wszystkich gazów palnych – osiąga wysoką temperaturę w płomieniu, skutecznie ogrzewa punktowo i odznacza się minimalnymi stratami ciepła. Stąd znajduje zastosowanie w:
- Spawaniu metali
- Cięciu metal
- Lutowaniu
- Nagrzewaniu punktowym
- Obróbce – np. frezowaniu kształtowym
- Znakowaniu palet i starzeniu drewna
Ze względu na fakt, że jest lżejszy od powietrza, jest jedynym gazem, który może być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych i podziemnych.