Artykuł sponsorowany Wilgotność świeżego i suchego drewna w kontekście drewna kominkowego

Wilgotność świeżego i suchego drewna w kontekście drewna kominkowego

Drewno jest popularnym materiałem opałowym, który pozwala na uzyskanie sporej ilości ciepła, a spalane w kominku oferuje także szanse na stworzenie przytulnej atmosfery i obserwowanie płomieni, co zwykle zapewnia możliwość zrelaksowania się i wypoczynku. Do osiągnięcia odpowiednich rezultatów zarówno, jeżeli chodzi o właściwy poziom kaloryczności, jak i efekty wizualne niezbędne będzie jednak drewno o dobrej wilgotności.

Dlaczego wilgotność drewna ma znaczenie?

Świeżo pozyskane drewno zawiera w sobie znaczną ilość wody. Pochodzi ona zarówno z poszczególnych komórek tworzących strukturę drewna – jest to tzw. woda związana, jak i z wody wolnej, która w chwili ścięcia była transportowana w obrębie rośliny. Najwięcej wody zawiera biel drewna, a więc bliżej obwodu, a najmniej jest jej w centralnej części, gdzie znajduje się twardziel. Próba spalenia drewna zawierającego dużą ilość wody może skończyć się niepowodzeniem. Jeżeli wody będzie mniej, lecz nie osiągnie ona zalecanego poziomu, będzie to również niewskazane ze względu na to, że doprowadzi do wydzielania dużej ilości pary wodnej oraz substancji szkodliwych w postaci powstającego dymu. Większa część zmagazynowanej w drewnie energii zostanie zużyta na odparowanie wody, zyski z palenia takim drewnem, jeśli chodzi o wytworzoną ilość ciepła, będą znikome, podobnie jak uzyskane walory wizualne. Szukając szczap do kominka lub wolnostojącego pieca najlepiej będzie więc zdecydować się na drewno opałowe, które zostało dobrze wysuszone i pochodzi z gatunku liściastego.

Jakie drewno można uznać za suche?

Drewno przygotowywane do wykorzystania na cele opałowe musi zostać odpowiednio wysuszone. Najczęściej w tym celu drewno poddaje się sezonowaniu przynajmniej przez jeden sezon, co pozwala na obniżenie wilgotności do przedziału między 12% a 22% – przyjmuje się, że średnio drewno opałowe powinno mieć wilgotność rzędu 15%. Aby to osiągnąć, drewno jest składowane na świeżym powietrzu pod odpowiednim zadaszeniem, co eliminuje ryzyko jego zamoknięcia. Drewno powinno być ułożone tak, by powietrze mogło swobodnie krążyć wkoło niego. Dla poprawy uzyskiwanych wyników drewno często jest łupane na szczapy, co zwiększa powierzchnię, z jakiej może być odparowywana woda.

Gwarancją, że drewno ma właściwą do celów grzewczych wilgotność, jest zakup od sprawdzonego dostawcy. Dobrym przykładem może tu być firma Łamacz z Cieszyna, która sprzedaje drewno opałowe cięte i łupane najpopularniejszych gatunków – m.in. dębu, jesionu, buku, olchy i brzozy pochodzące z legalnych wyrębów prowadzonych przez Lasy Państwowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter