Roboty spawalnicze i maszyny na zamówienie istotą nowoczesnego przemysłu
PrzemysłNowoczesna technologia i manualne, stosowane dotychczas metody spawalnicze coraz powszechniej łączą się w nowoczesne zautomatyzowane systemy spawalnicze. Istotą ich pracy jest spawanie wykonywane przez specjalnie do tego celu zaprojektowaną maszynę, działającą bez bezpośredniego udziału człowieka. Gdzie znajdują zastosowanie, dlaczego są coraz bardziej pożądane w przemyśle precyzyjnym, branży automotive?
W dzisiejszych czasach coraz ciężej jest o wykwalifikowanych zarówno merytorycznie, jak i praktycznie spawaczy, co znacznie utrudnia funkcjonowanie firm, których działalność głównie opiera się na usługach spawalnictwa.
Ogólna budowa zautomatyzowanych systemów spawalniczych
Spawanie to niezwykle precyzyjna czynność, wymagająca ogromnego skupienia i dokładności. Bywa, że istnieje potrzeba zastosowania tego sposobu łączenia elementów w miejscach niebezpiecznych, trudnodostępnych. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą roboty. Zalety robotyzacji w spawalnictwie przemysłowym są nieocenione.
System składa się z różnych zależnych od siebie komponentów takich jak: źródło, sterownik, robot oraz pozycjoner lub slider. Wszystko to, nie działałoby, gdyby nie obecność czujników, sensorów, które są zapalnikiem do kolejnych etapów działań np. przy podajniku drutu.
Ze względu na złożoność budowy i ponadprzeciętną wiedzę z zakresu wielu dziedzin nauki: fizyka, automatyka, programowanie, mechanika, tą gałęzią przemysłu zajmuje się nieliczne firmy. Przykładem może być firma Lf Sp. z o.o. Sp.k., która specjalizuje się w budowie skomputeryzowanych systemów automatycznych na zamówienie. Co ważne zastosowanie zautomatyzowanych systemów spawalniczych możliwe jest, przy spawaniu łukowym różnymi metodami, jak spawanie MIG MAG TIG.
Automotive branża przemysłu, która żyje dzięki robotyzacji spawalnictwa
Rozwój współczesnego przemysłu i stosowanych coraz to nowszych, zaawansowanych technologii pozwolił na wyspecjalizowanie się sektora automotive. Branża ta jest rozległa i zajmuje się zarówno zaawansowaną dokumentacją techniczną, realizacją i produkcją konkretnych konstrukcji, ale przede wszystkim bazuje na indywidualnej robotyce prac. Tworzy od podstaw zautomatyzowane linie produkcyjne, roboty spawalnicze i maszyny na zamówienie, które pozwalają na:
- ujednolicenie wydajności, stałe parametry pracy
- optymalizację kosztów zużycia materiałów spawalniczych,
- zwiększenie kontroli nad jakością produktu końcowego – powtarzalność elementów
- poprawę wizerunki i podniesienie prestiżu przedsiębiorstwa.
Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu i ciągłym szkoleniom robotyzacja przemysłu pozwala wykonywać maszyny dedykowane konkretnym firmom, całkowicie zindywidualizowane i precyzyjne w działaniu, jak:
- Frezarki CNC w tym wykonania pod specjalne zamówienia
- Plotery CNC tnąco-grawerujące
- Grawerki CNC
- Plotery plazmowe
- Znakowarki
- Plotery CNC termiczne
- Pirografy CNC
- Automatyczne systemy nakładające substancje, elementy
- Zautomatyzowane systemy spawalnicze
- Maszyny na specjalne zamówienie
- Stanowiska montażowe.
Robotyzacja przemysłu motoryzacyjnego to umożliwienie rozwoju firm zajmujących się produkcją komponentów wykorzystywanych w branży samochodowej, a także branż opartych na zaawansowanym spawalnictwie.