Projektowanie procesu piaskowania
PrzemysłProces piaskowania, który jest dzisiaj spopularyzowany w dziesiątkach różnych branż, pomimo swojej błyskawiczności wykonawczej, dla pełnej precyzji oraz efektywności, a także bezpieczeństwa obrabianych powierzchni, musi być etapowo zaprojektowany. Każde zamówienie, czy to klienta indywidualnego, czy to biznesowego oraz publicznego, jest zatem rozpatrywane w spersonalizowany sposób.
Projektowanie nie musi dotyczyć szczegółowego przygotowana odpowiedniej dokumentacji opisowej, czy też obliczeniowej, ale może mieć na piśmie charakter poglądowy. W głowie osoby przeprowadzanej piaskowanie, muszą jednak trwale zostać „zapisane” określone parametry pracy…
Ocena materiałoznawcza obrabianej konstrukcji
W przypadku konstrukcji, przy których piaskowanie musi być wykonane precyzyjnie, w celu zagwarantowania eksploatacyjnego bezpieczeństwa, ważne jest to, aby technik przeprowadził wnikliwą ocenę materiałoznawczą. Dotyczy ona określenia stopnia uszkodzeń aluminium, czy stali; rodzaju zabrudzenia; a także poziomu skorodowania. Szczególnie ma to olbrzymie znacznie przy pracy dotyczącej obiektów morskich, budowlanych, czy też infrastrukturalnych takich, jak m.in. zbiorniki przemysłowe.
Dobór właściwego ścierniwa
Podobnie, jak w ręcznych technikach szlifowania, tak i w przypadku piaskowania, niesamowicie ważne jest dobranie dla danej powierzchni odpowiedniego ścierniwa. Dzisiaj wykorzystywany jest piasek o różnej granulacji, a niekiedy wybierane są inne materiały. Mogą być nim drobinki szkła, suchy lód, łupinki orzechów, żużel, korund, a także różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Wszystko zależy to jednak od oceny materiałoznawczej.
Zakres ciśnienia piaskowania
Piaskowanie to proces oparty o ciśnieniowe wydobywane się ścierniwa z aparatury, zwanej piaskarkami. Istotne jest zatem to, aby ustalić odległość roboczą od obrabianej konstrukcji, a także aby skalibrować wartości ciśnienia. Wszystko to wpływa na efektywność pracy, oraz na bezpieczeństwo określonego materiału. Jak bowiem wiadomo, piaskowanie ma na celu regenerowanie stali oraz aluminium, zapewniając również odpowiednią szorstkość powierzchni, co pozwala na łatwe i skuteczne malowanie proszkowe, oparte na zjawisku elektrostatycznym. Im precyzyjniejsze zaprojektowanie procesu piaskowania, tym większa żywotność zabezpieczanej następnie powierzchni.