Na czym polega spawanie migomatem? Wyjaśniają spawacze z firmy KATRIX
PrzemysłPracownie usług spawalniczych takie jak firma KATRIX z miejscowości Skarżysko-Kamienna oferują spawanie instalacji, prefabrykatów metalowych, ogrodzeń, ciepłociągów, naczep, schodów oraz setek innego rodzaju większych lub mniejszych konstrukcji. Jeśli chodzi o stosowane techniki łączenia metali oraz ich stopów, najlepsi spawacze wykorzystują zarówno metodę MMA, jak i TIG. Niebywałą funkcjonalnością wyróżnia się też spawanie MIG/MAG, do czego używa się półautomatów spawalniczych zwanych migomatami. Szczegółami dotyczącymi ich wykorzystania dzielą się właśnie fachowcy firmy KATRIX.
Spawanie MIG/MAG w pigułce
Jak tłumaczą specjaliści z firmy KATRIX, spawanie MIG/MAG to rodzaj spawania łukowego metali przy użyciu osłonowych gazów ochronnych. Stanowią je gazy obojętne (metoda MIG) bądź aktywne (technika MAG), czyli argon, hel oraz dwutlenek węgla. Dzięki nim spawanie może odbywać się przy dużych prędkościach oraz w bardzo bezpiecznych warunkach. Wszystko to z zachowaniem najwyższej jakości spoin. Na czym w praktyce polega zaś spawanie migomatem?
Łączenie metali metodą MIG/MAG odbywa się za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest specjalny drut spawalniczy, który należy podawać w sposób ciągły bez zmiany odległości. Istotne jest także to, by zagwarantować procesowi spawalniczemu ochronę w postaci osłony gazowej. Chroni ona łuk poprzez wypieranie tlenu, czego efektem jest zapobieganie utlenianiu.
– wyjaśnia jeden z fachowców firmy KATRIX.
Stanowisko do spawania migomatem
Spawanie migomatem wymaga przygotowania specjalnego stanowiska pracy, które składa się z wielu ważnych elementów. Fachowcy z pracowni KATRIX zaliczają do nich źródło prądu wraz z układem sterowania, podajnik drutu, przewód zespolony, przewód wielofunkcyjny z uchwytem MIG/MAG, a także przewód masowy. Bardzo ważne jest też wspomniane już źródło gazu osłonowego, czyli po prostu butla z gazem. Rzadziej stosowane jest podpięcie pod instalację gazową czy wiązki butlowe.
Ostatnim elementem stanowiska spawania migomatem jest zaś układ wodnego chłodzenia uchwytu w postaci chłodnicy cieczy. Warto jednak podkreślić, że nie jest ona obligatoryjnie wymagana – zalicza się ją do wyposażenia opcjonalnego.
Zastosowanie i zalety spawania metodą MIG/MAG
Metoda spawalnicza z zastosowaniem migomatów ma szerokie zastosowanie. Fachowcy z firmy KATRIX zdradzają, że wykorzystują ją do prac remontowych, modernizacyjnych, a także do produkcji różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Technika MIG/MAG jest zatem bardzo uniwersalna i pozwala na łączenie różnych metali oraz ich stopów we wszystkich pozycjach. Uszczegóławiając, metoda MAG polecana jest do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, natomiast metoda MIG do spawania przede wszystkim aluminium, magnezu, miedzi oraz innych metali nieżelaznych i ich stopów.
Jeśli chodzi o najważniejsze zalety spawania MIG/MAG, należy podkreślić, iż gwarantuje ono wysoką wydajność spawania. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku łączenia metali elektrodami otulonymi (tzw. spawanie łukowe MMA). Ponadto użycie migomatów to stosunkowo niski koszt procesu spawalniczego. Kolejnymi zaletami techniki MIG/MAG są: możliwość zmechanizowania oraz zautomatyzowania stanowiska spawalnia, a także doskonała jakość spoin.