
Na czym polega nowoczesny recykling kabli?
PrzemysłWspółcześnie niemal 90% części samochodowych może zostać zrecyklingowanych. Oprócz opon, akumulatorów czy też elementów tapicerki drugie życie mogą w ten sposób zyskać także materiały, z jakich wykonywane są kable samochodowe. Dlatego też w tym artykule omawiamy, na czym polega nowoczesny recykling kabli oraz jak przebiega proces odzyskiwania z nich materiałów.
Jakie materiały można odzyskać podczas recyklingu kabli?
Kable w zależności od ich przeznaczenia mogą być wykonywane z różnorodnych materiałów. Najczęściej jednak składają się one z dwóch elementów. Warstwy ochronnej w postaci otuliny lub gumowania, a także rdzenia odpowiedzialnego za przenoszenie sygnałów elektrycznych, wykonywanego najczęściej z miedzi lub aluminium miedziowanego.
Recykling kabli pozwala więc odzyskać z nich zarówno tworzywa sztuczne, które są rozkruszane, a następnie mielone do postaci granulatów, z których produkowane mogą być nowe elementy, jak i wszelkiego rodzaju metale, w tym także niezwykle cenną miedź.
Recykling kabli miedzianych krok po kroku
Proces odzyskiwania miedzi zaliczany jest do jednego z najbardziej czasochłonnych, jeśli chodzi o recykling kabli samochodowych. Wymaga on umieszczenia skupionych przewodów w specjalnych piecach, w których ulegają one roztopieniu.
Zredukowana w ten sposób miedź wylewana jest następnie w postaci sztabek lub kęsów (półwyrobów metalowych o kwadratowym przekroju, będących gotowym do przetwarzania materiałem).
W przypadku mocno zanieczyszczonej miedzi poddawana jest ona natomiast procesowi oczyszczania- elektrorafinacji, który pozwala uzyskać w 100% czystą miedź gotową do ponownego wykorzystywania.
Pozyskiwana w ten sposób miedź, jak wskazują badania Europejskiego Instytutu Miedzi, zaspokaja obecnie niemal w 50% europejskie zapotrzebowanie na ten surowiec. Dzięki temu wpływ wydobywania tego metalu na środowisko jest znacznie zmniejszony.
Zalety oddawania kabli na skup złomu
Każdy z nas z pewnością posiada w swoim domu stare nieużywane już kable, zwinięte na dnie szuflady lub szafek, z którymi nie wiemy co zrobić. Jedną z możliwości pozwalającą się ich pozbyć jest oddanie ich na skup złomu. O tym, dlaczego warto oddawać kable na skup złomu, zapytaliśmy jednak specjalistę z firmy Delta sp. j. zajmującej się między innymi recyklingiem kabli.
Oddanie starych i nieużywanych kabli na skup złomu pozwala przede wszystkim zarobić. Kwota, jaką można uzyskać w ten sposób, zależy od ilości metalu w rdzeniu przewodów oraz ogólnej sytuacją ekonomicznej na rynku metalurgicznym. Dodatkowo takie działanie przyczynia się również do ochrony środowiska, gdyż zawarta w kablach miedź wydobywana i produkowana jest obecnie na świecie w nieekologiczny sposób, wymagający użycia dużej ilości wody, a także energii. Dzięki jej recyklingowi można natomiast uzyskać surowiec o takich samych właściwościach, jak ten pochodzący z wydobycia, odciążając tym samym środowisko.
Podsumowując, recykling kabli jest jedną z najefektywniejszych i najekologiczniejszych metod pozyskiwania miedzi. Pozwala on na ponowne wprowadzenie tego cennego metalu do obiegu przy użyciu nawet do 85% mniej energii niż ma to miejsce w przypadku jej pierwotnej produkcji.