
Jak powstaje butelka plastikowa? Produkcja krok po kroku
PrzemysłPlastikowe butelki określane mianem PET to jedne z najczęściej stosowanych opakowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim do pakowania oraz transportowania różnego rodzaju napojów czy środków chemicznych. Zastanawiasz się, jak wygląda proces produkcji butelek plastikowych? Chcesz wiedzieć, czy są one bezpieczne dla środowiska? Rozwiewamy wątpliwości na ten temat.
Z jakich materiałów produkuje się plastikowe butelki?
Skrót PET odnosi się do pełnej nazwy tworzywa sztucznego, wykorzystywanego do produkcji różnego rodzaju produktów – w tym butelek. Po raz pierwszy surowiec ten został użyty kilkadziesiąt lat temu. Od tamtego czasu materiał jest stale udoskonalany, a jego obecna forma wyróżnia się zdecydowanie lepszymi parametrami w stosunku do poprzedników.
Butelki plastikowe powstają podczas złożonego procesu z wykorzystaniem tworzywa. Mieszanka zgromadzonego materiału jest podgrzewana do wysokiej temperatury, dzięki czemu zamienia się w plastyczną masę. Wówczas możliwe staje się formowanie praktycznie każdego kształtu. Wszystko zależy tak naprawdę od zastosowanej formy oraz wykorzystanych maszyn rozdmuchowych. W celu uzyskania pożądanego efektu materiał jest następnie poddawany schładzaniu – podkreśla specjalista z firmy Toplast Tomaszewscy Sp. J.
Czym charakteryzuje się butelka wykonana z plastiku?
Butelki PET charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Zaletą materiału zastosowanego do produkcji tego typu opakowań jest możliwość bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wśród jego najważniejszych cech butelek PET wymienia się między innymi:
- elastyczność,
- niewielką masę,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- wytrzymałość na uszkodzenia, takie jak pęknięcia,
- możliwość poddania recyklingowi, co pozwala na ponowne wykorzystanie.
Butelki plastikowe są wykorzystywane obecnie przez wiele firm. Właściwie utylizowane oraz poddawane odpowiedniej obróbce sprawiają, że możliwe jest także ich ponowne użycie. To sprawia, że są one znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Czy proces produkcji butelek PET jest skomplikowany?
Produkcja butelek plastikowych jest złożonym procesem. Wymaga on zastosowania odpowiedniego rodzaju urządzeń odpowiadających za każdy etap oraz jego zgodność z wszelkimi normami. Niezbędne jest w tym przypadku sprzęty, w których zgromadzone w konkretnych proporcjach składniki są poddawane działaniu wysokiej temperatury. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ to dzięki prawidłowej homogenizacji surowca i dodatków i uzyskaniu plastycznej masy możliwe staje się podjęcie kolejnych kroków w zakresie produkcji butelek PET. Nie bez znaczenia jest też oczywiście aparatura, dzięki której nadaje się odpowiedni kształt butelce, czy chłodzi ją w celu uzyskania pożądanych parametrów.
Skomplikowanie procesu produkcji opakowań PET polega więc głównie na skompletowaniu odpowiedniego wyposażenia, które charakteryzuje się wysoką jakością i zapewnia sukces.