Do czego wykorzystywane są przenośniki ślimakowe? Poznaj ich budowę
PrzemysłPrzenośniki ślimakowe to urządzenia stosowane do odbioru materiałów z różnego rodzaju zbiorników i silosów oraz do dozowania produktów w procesach technicznych. Są one obudowane i dzięki temu izolują przenoszony materiał od otoczenia. To jedne z maszyn, które ułatwiają pracę przede wszystkim rolnikom i hodowcom, ale także producentom i firmom budowlanym. Dowiedz się, do czego wykorzystywane są przenośniki ślimakowe. Jakie są ich zalety?
Jak budowane są przenośniki ślimakowe? Jakie mają zalety?
Maszyny do transportu materiałów sypkich charakteryzują się bardzo prostym i intuicyjnym mechanizmem obsługi. Przenośniki te wykorzystują nachyloną powierzchnię i spiralny ruch specjalnej śruby umieszczonej na wale, aby bezpiecznie i szybko przenosić surowiec. Przenośniki ślimakowe dzielą się na dwa typy: koryta zamknięte oraz otwarte. Pierwsze z nich mają zazwyczaj koryto okrągłe cylindryczne lub w kształcie litery "U" z pokrywą, natomiast koryto drugich jest w kształcie litery "U" i nie mają one pokrywy. Oba te rodzaje znajdziemy w ofercie firmy Cobe s.c.. Przenośniki składają się z koryta, wewnątrz którego znajduje się ślimak, czyli wał, wokół którego nawinięta jest powierzchnia ślimaka. Obracający się wał przesuwa materiał transportowy.
Przenośniki, zwane również podajnikami śrubowymi, służą do przenoszenia materiałów sypkich na ustaloną odległość oraz do przyspieszenia zadań, które wcześniej były wykonywane ręcznie. Długa rura i hydrauliczna jednostka napędowa przenośnika śrubowego umożliwiają napełnianie silosów i worków oraz załadunek rozsiewaczy i siewników na miejscu. Najważniejszą zaletą przenośników ślimakowych jest ich stosunkowo duża wydajność i niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. To pozwala na sprawne wykonywanie codziennych zadań, a ponadto podajniki są tańsze i mają niższe koszty eksploatacji niż inne urządzenia rolnicze.
Do czego wykorzystuje się przenośniki ślimakowe?
Przemysłowe przenośniki ślimakowe są używane do efektywnego transportu różnych produktów sypkich, takich jak piasek, żwir, cement, pasza, ziarno, nasiona, popiół, wióry, trociny i pyły drzewne. Przenośniki ślimakowe mogą być stosowane w trudnych warunkach przemysłowych ze względu na solidne surowce, z których są wykonane. Znajdują zastosowanie także w przemyśle drzewnym i rolnictwie. Tam wykorzystywane są do transportu ziarna do silosów, a w budownictwie do przemieszczania sypkich materiałów budowlanych na niewielkie odległości.
Dobrej jakości podajniki ślimakowe mogą być wykorzystywane także do innych celów niż przenoszenie materiałów sypkich, takich jak wspomniany cement czy zboże. Przenośniki ze specjalnymi wałami mogą być również wykorzystywane na przykład do mieszania różnych produktów. Uzyskane mieszanki ściśle spełniają określone wymagania i mogą być przygotowane przy mniejszym nakładzie pracy. Ponadto podajniki sprawdzają się podczas procesu produkcji – ułatwiają transport sypkich produktów do przygotowanych opakowań.