Artykuł sponsorowany Do czego wykorzystuje się węgiel kamienny?

Do czego wykorzystuje się węgiel kamienny?

Węgiel kamienny jest osadową palną skałą pochodzenia organicznego. Jego zasoby są ogromne, dzięki czemu możliwości dalszego ich wykorzystania są niezwykle duże. Do głównych cech węgla kamiennego można zaliczyć sporą zmienność parametrów technicznych i chemicznych, co sprawia, że doskonale sprawdza się w różnych branżach i gałęziach przemysłu. Dowiedz się, gdzie najczęściej wykorzystuje się węgiel kamienny!

Zastosowanie węgla w energetyce i przemyśle

Węgiel pokrywa około 75% zapotrzebowania polskiej elektroenergetyki. To właśnie na nim opiera się energetyka i ciepłownictwo, nawet pomimo rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii. Energia z węgla jest produkowana głównie w elektrowniach systemowych, elektrociepłowniach oraz instalacjach energetyki przemysłowej. Węgiel stanowi niezbędny surowiec wykorzystywany w procesach chemicznych, w wyniku których otrzymuje się koks, gazy opałowe, paliwa silnikowe, benzol i inne. Branża farmaceutyczna stosuje węgiel kamienny do produkcji leków, np. węgla aktywnego, który skutecznie zwalcza objawy zatrucia pokarmowego. Natomiast branża kosmetyczna do produkcji kosmetyków, barwników i substancji zapachowych.

Węgiel kamienny ma tak wszechstronne zastosowanie z uwagi na dużą zmienność parametrów chemicznych i technologicznych. Spore jego ilości są wykorzystywane w przemyśle metalurgicznym do opalania pieców hutniczych, w produkcji tworzyw sztucznych, rozpuszczalników, nawozów i środków ochrony roślin. Węgiel kamienny jest też surowcem znajdującym zastosowanie w wytwarzaniu materiałów wybuchowych, a nawet w branży jubilerskiej.

Zastosowanie węgla w życiu codziennym

Węgiel kamienny to jeden z najpopularniejszych paliw grzewczych. Do wyboru jest kilka rodzajów tego materiału opałowego, np. ekogroszek, brykiet, czy miał. Wykorzystywany jest on w wielu gospodarstwach domowych, szkołach, instytucjach i zakładach przemysłowych. Z kolei nowoczesne piece węglowe dostępne na rynku gwarantują komfort cieplny przy niskich kosztach ogrzewania - zauważa przedstawiciel firmy Haldex z Katowic, która jest producentem miałów węglowych z przeznaczeniem dla odbiorców przemysłowych, głównie energetyki.

Wybierając węgiel kamienny, warto zainwestować nie tylko w surowiec lepszej jakości, ale również ten gorszej jakości, ponieważ węgiel wysokokaloryczny w ciepłe dni przynosi straty na sadzy i dymie. Sprawdza się on dużo lepiej w zimie. Natomiast węgiel niskokaloryczny przy dużych mrozach może generować spore straty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter