
Do czego wykorzystuje się tlen?
PrzemysłPonad połowa, a dokładnie 50,5% naszej planety zamieszkałej przez ludzi składa się z tlenu. Tlen to gaz, który jest jednym z najważniejszych składników powietrza atmosferycznego. To właśnie on stanowi niezbędny element procesu oddychania żywych organizmów.
Jednakże to nie jedyne zadanie jakie ma do spełnienia. Tlen jest stosowany w większości procesów przemysłowych, w których zachodzi spalanie czy inne reakcje chemiczne – od produkcji stali do oczyszczania wody.
Właściwości tlenu
O podstawowych właściwościach tlenu dowiadujemy się już w szkole podstawowej, jednak nie zawsze mówi się o wszystkich jego pozytywnych cechach i kierunkach wykorzystania. Gaz ten, występujący najczęściej w postaci dwuatomowej jest bezwonny i bezbarwny, dlatego nie można dostrzec go gołym okiem nawet przy dużym stężeniu. Dopiero w stanie ciekłym przyjmuje kolor niebieski. Najpopularniejszą alotropową odmianą tlenu występującą naturalnie w fazie gazowej jest dwuatomowy O2 i trójatomowy – ozon O3.
Do wielu zastosowań przemysłowych wykorzystuje się tlen techniczny, jednak są branże, które wymagają tlenu o wyższym stopniu czystości, dlatego poddawany jest on dodatkowemu oczyszczeniu.
Wykorzystanie w przemyśle
Obecnie tlen oraz mieszaniny gazów z jego dodatkiem stosuje się między innymi do:
- zwiększania sprawności procesów w metalurgii
- podwyższania temperatury wytopów
- poprawy procesów spalania
- zwiększania efektywności procesów utleniania
- cięcia gazowego
- jako składnik gazu osłonowego stosowanego w spawalnictwie
- dotleniania wody w oczyszczalniach ścieków
- uzdatniania wody
- pakowania mięsa i innych produktów spożywczych
- tlenoterapii
- bielenia papieru
To tylko niektóre kierunki zastosowania tlenu, lecz na ich podstawie można zauważyć, jak ogromne znaczenie ma dla przemysłu. Od momentu, kiedy nauczono się go pozyskiwać między innymi w procesie kriogenicznego rozdziału separacji powietrza atmosferycznego, przemysł zaczął rozwijać się jeszcze prężniej.
Jak dostarczyć do przedsiębiorstwa?
W zależności od skali zapotrzebowania klientów na gazy, firma Messer proponuje sposób realizacji dostaw i magazynowania:
- małe – stalowe butle bądź wiązki butli stalowych z gazem w postaci sprężonej
- średnie – gaz skroplony transportowany autocysternami i magazynowany w zbiornikach stacjonarnych
- duże – instalacja służąca do wytwarzania tlenu w zakładzie klienta lub dostawa gazu rurociągiem
Należy zwrócić uwagę, że za właściwym doborem opakowania i sposobu realizacji dostaw, stoją bardzo mocne przesłanki ekonomiczne w postaci optymalizacji kosztów dla klienta.