
Definicja napięcia probierczego
PrzemysłKażde urządzenie wykorzystujące do działania energię elektryczną musi być wyposażone w izolację przewodów, zabezpieczającą przed przypadkowym porażeniem oraz spięciami spowodowanymi stykaniem się poszczególnych elementów przewodzących prąd. Do ustalania wartości rezystancji izolacji wykorzystuje się pomiar z pomocą tak zwanego napięcia probierczego.
Czym jest napięcie probiercze?
Napięcie probiercze, inaczej nazywane napięciem próbnym, jest wartością napięcia elektrycznego, które wykorzystuje się w laboratoriach do badania urządzeń i układów elektrycznych. Po przepuszczeniu przez dane urządzenie prądu o ustalonej wartości możliwe jest ustalenie jego rezystancji elektrycznej, czyli maksymalnego napięcia, które nie spowoduje przebicia izolacji. Badania w tym zakresie są szczególnie ważne w przypadku aparatury służącej do przesyłania prądu, a więc między innymi linii wysokiego napięcia.
Napięcie probiercze a wartość rezystancji izolacji
Wartość napięcia probierczego jest tylko jednym z czynników, wpływających na pomiar rezystancji izolacji danego układu elektrycznego. Do pozostałych czynników, które należy uwzględnić zaliczamy wartość wilgotności, temperaturę, czas pomiaru oraz czystość powierzchni materiału izolacyjnego. Ze względu na fakt, że napięcie probiercze nie jest proporcjonalne do prądu upływowego w całym zakresie, podczas pomiaru da się zauważyć, że wartość rezystancji nie zmienia się w sposób liniowy. Na początku wzrastania napięcia probierczego wartość ta zaczyna maleć z początkowo szybko, potem wolniej, aż w końcu ustala się. Dalsze wzrastanie napięcie probierczego prowadzi w końcu do przebicia izolacji – w tym momencie wartość rezystancji izolacji spada do małych wartości lub do zera, przestaje ona pełnić swoją funkcję.
W jaki sposób wykonuje się pomiary z wykorzystaniem napięcia probierczego?
Do ustalania wartości rezystancji izolacji elektrycznej wykorzystuje się specjalne mierniki, które znajdziemy między innymi w ofercie firmy Zwarpol. Wśród dostępnych w ofercie aparatów znajdziemy urządzenia przystosowane do wykonywania pomiarów między innymi na kablach wysokiego napięcia, stałych dielektrykach oraz cieczach, np. oleju.