Artykuł sponsorowany Czym charakteryzują się niklowane powłoki galwaniczne?

Czym charakteryzują się niklowane powłoki galwaniczne?

Galwanizowanie to pokrywanie różnego rodzaju powierzchni metalowych jonami metalu powłokowych pod wypływem prądu stałego. W tego rodzaju obróbce stosuje się między innymi warstwy niklowe, które mogą zarówno zabezpieczać, jak i zdobić dany przedmiot. Niklowanie ma swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu i można je przeprowadzać dwiema odmiennymi metodami.

Rodzaje niklowania

To proces wchodzący w skład galwanizacji, polegający na pokrywaniu metali warstwą niklu. Najczęściej wykonuje się je na przedmiotach stalowych, miedzianych, mosiężnych, jak również aluminiowych. Stosuje się dwie podstawowe metody, czyli niklowanie elektrolityczne oraz chemiczne. Pierwsza z wymienionych polega na przeprowadzeniu kąpieli w roztworach siarczanowych lub kwaśnych – zanurzeniu w nich opracowywanego elementu, który zostaje pokryty powłoką pod wpływem działania przepływającego w obwodzie prądu. Z kolei drugi sposób wykorzystuje nikiel chemiczny oraz fosfor, gwarantując powstanie bardzo odpornej i równomiernie rozłożonej warstwy ochronnej przy użyciu niewielkiego napięcia.

Właściwości powłok niklowych

Przedmioty pokryte niklem galwanicznym uzyskują jasno srebrzystą powłokę. Cechuje ją duża twardość i dobra przyczepność do podłoża. Dzięki temu powstaje na nich warstwa ochronna, która zabezpiecza je przed działaniem, zwłaszcza chemicznych, czynników zewnętrznych. Co istotne nikiel dobrze przewodzi ciepło, jak i energię elektryczną. W przypadku zastosowania niklu chemicznego można wymienić te same właściwości, ale w znacznie lepszych parametrach. Ponadto cechuje go dobra zdolność do lutowania, a także odporność na ścieranie. Dzięki temu może stanowić wierzchnią warstwę różnych elementów, czy też stanowić bazę dla innych procesów galwanizacyjnych, które przeprowadza między innymi firma Zelan, której siedziba znajduje się w Nakle nad Notecią.

Zastosowanie niklowania

Dzięki wymienionym wyżej właściwościom metoda cieszy się dużą popularnością, szczególnie jeśli chodzi o części motoryzacyjne, zarówno komponenty różnych podzespołów, jak i detale zewnętrzne. W tej dziedzinie ogromne znaczenie mają powłoki ochronne oraz dekoracyjne, a właśnie je można uzyskać dzięki niklowaniu. Tego rodzaju procesy galwanizacyjne znajdują również swoje zastosowanie w energetyce i hydraulice, a mianowicie do wytwarzania między innymi złączek do przewodów rurowych. Pozwalają z kolei na stworzenie warstwy technicznej w celu nadania przedmiotom konkretnych właściwości technologicznych. Przede wszystkim powłoka niklowa bardzo dobrze sprawdza się jako baza nakładana na miedź przed chromowaniem.

Opracowanie:

Zelan Sp. z o.o.

Nakło nad Notecią , Staszica 21

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas