Artykuł sponsorowany Czy warto zbierać złom stalowy?

Czy warto zbierać złom stalowy?

Rosnąca ilość wytwarzanych produktów sprawia, że możliwość ich recyklingu nabiera szczególnie dużego znaczenia. Ponowne wykorzystanie materiałów oznacza nie tylko mniej odpadów, które trzeba zagospodarować, ale również niższe zużycie energii, ograniczenie powstających zanieczyszczeń, a w wielu przypadkach także zmniejszenie szczególnie uciążliwego dla środowiska wydobycia. Używanie takich surowców jak złom stalowy jest także niezwykle opłacalne.

Jak można przetwarzać złom i jakie są jego rodzaje?

Ponowne wykorzystanie złomu stalowego jest metodą zmniejszania zapotrzebowania na rudę żelaza, a zatem redukcji koniecznego wydobycia oraz znacznego uproszczenia całego procesu technologicznego pozwalającego na uzyskanie ostatecznego produktu w postaci wyrobów hutniczych. Skup złomu stalowego daje możliwość jego przetopienia i użycia do wytworzenia rozmaitych stopów zarówno w technologiach elektrometalurgicznych, przy użyciu elektrycznych pieców łukowych, jak i bardziej tradycyjnych konwektorów tlenowych LD. Ważnym elementem całego procesu pozyskiwania materiału drogą recyklingu i produkcji surówki syntetycznej jest właściwa zbiórka i selekcja złomu.

Do recyklingu stali można wykorzystywać różne źródła złomu. Najbardziej opłacalne i najprostsze będzie wykorzystywanie odpadów poprodukcyjnych, które nie zawierają dodatkowych zanieczyszczeń np. wiórów z określonych gatunków stali, elementów pozostałych po wykrawaniu blach czy resztek rozmaitych profili albo prętów. Cenne i łatwe w obróbce są także duże i jednorodne fragmenty konstrukcji stalowych, szyny, części statków i korpusy urządzeń. Najczęściej stanowią one tzw. złom wsadowy, na który składają się także części rozebranych maszyn ze ściśle określonym poziomem zanieczyszczeń. Gorszą jakość zapewnia tzw. złom niewsadowy, wśród którego można znaleźć bardziej zanieczyszczone elementy, co wymaga wielu procesów przygotowawczych.

Opłacalność recyklingu złomu stalowego

Większość procesów technologicznych pozwalających na odzyskanie złomu oznacza znacznie mniejszą liczbę zabiegów koniecznych do uzyskania wyrobu o odpowiednim składzie i poziomie zanieczyszczeń poprodukcyjnych. W grę wchodzą tu nie tylko generujące wysokie koszty, zużywające wodę i energię oraz niszczące środowisko działania związane z wydobyciem, ale także transport i oczyszczanie chemiczne. Mniejsza będzie również ilość energii potrzebnej do przetopu złomu niż typowych rud metali.

Recykling stali prowadzony dzięki aktywności wyspecjalizowanych w takiej działalności firm takich, jak choćby LEBAL, skupujących surowce wtórne zawierające metal oznacza duże oszczędności, a dla przedsiębiorstw, które dysponują większymi ilościami złomu, jest szansą, na osiągniecie dodatkowych przychodów z jego sprzedaży.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter