
Kto sprawuje nadzór nad wspólnotami mieszkaniowymi?
NieruchomościNadzór nad wspólnotami mieszkaniowymi pełni zarząd, czyli organ powołany do reprezentacji interesów mieszkańców oraz bieżącego gospodarowania nieruchomością. Najważniejsze decyzje zapadają na zebraniach właścicieli lokali, a zarządca sprawuje piecze nad sprawami codziennymi i działa na podstawie przyjętych przez mieszkańców rozstrzygnięć. Wspólnota ma możliwość wyboru zarządu własnego lub powierzonego.
Obowiązki zarządcy
Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu działań, które mają wpływ na racjonalne gospodarowanie nieruchomością. Zarządca jest zobowiązany do realizowania bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem nieruchomości w aspektach finansowo — ekonomicznych i energetycznych oraz utrzymywania nieruchomości w nienagannym stanie.
Do obowiązków zarządu należy także organizacja i nadzór nad remontami oraz przeprowadzanie inwestycji i informowanie mieszkańców o postępach prac. Zarządca może zwołać zebranie wspólnoty i zorganizować głosowanie. Oprócz tego zarząd powinien dbać o regularne kontrole przez straż pożarną i dążyć do utrzymania nieruchomości w dobrym stanie technicznym.
Audytor Energetyczny i Zarządca Nieruchomości oraz Wspólnot Mieszkaniowych w Szczecinie prowadzi także wykaz lokali i ich właścicieli. Przygotowuje roczne zebrania sprawozdawcze, przechowuje i archiwizuje wszystkie niezbędne dokumenty, a także reprezentuje mieszkańców przed organami i instytucjami. Ponadto licencjonowany zarządca zajmuje się obsługą księgową i przygotowywaniem rocznych planów gospodarczych oraz windykacją należności. W razie potrzeby zleca bieżące naprawy oraz zgodnie z wymogami prawa budowlanego okresowe przeglądy nieruchomości.
Zarząd powierzony vs zarząd własny
Zarząd własny składa się z kilku osób wyłonionych na zebraniu wspólnoty spośród mieszkańców. W zarządzie własnym może znaleźć się osoba z zewnątrz. Zarząd powierzony powoływany jest wtedy, gdy wspólnota nie wyłoni przedstawicieli. Może to być osoba fizyczna lub prowadząca działalność gospodarczą – na przykład wspomniany zarządca nieruchomości ze Szczecina, który ma wszystkie niezbędne uprawnienia i licencje. Prawa i obowiązki każdej ze stron określa umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy wspólnotą a zarządcą.
W przypadku gdy zarządca narusza swoje obowiązki, a właściciele nieruchomości nie mogą porozumieć się w kwestii wyboru nowego reprezentanta, to ustanawia się zarządcę sądowego, o którego może wystąpić każdy z właścicieli.