Artykuł sponsorowany Jakie rodzaje żurawi budowlanych można wyróżnić?

Jakie rodzaje żurawi budowlanych można wyróżnić?

Żurawie dźwigowe zaliczane są do największych maszyn, jakie można spotkać na placu budowy. Ciężko sobie bez nich wyobrazić sprawny przebieg prac budowlanych. Dzięki sprzętom tego typu, możliwy jest bliski transport wszelkich ładunków o zróżnicowanych gabarytach w obrębie konkretnego miejsca. Jakie są rodzaje żurawi budowlanych?

Rodzaje maszyn

Żurawie stacjonarne inaczej nazywane są wieżowymi. Najczęściej spotyka się je na placach budowy, gdzie realizowane są złożone i rozplanowane na dłuższy czas inwestycje. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie bardzo ciężkich ładunków bez konieczności ciągłego montażu, transportu i demontażu sprzętu.  Żurawie wieżowe charakteryzuje duży zasięg wykonywanych prac, co pozwala na ograniczenie budowy dróg technologicznych. Żuraw przenośny jest rodzajem żurawia stacjonarnego. Jest to dźwignica zamontowana na samochodzie ciężarowym. Umożliwia ona załadunek lub rozładunek towaru. Z kolei żurawie kołowe to maszyny samojezdne. Bez trudu mogą się poruszać po drogach publicznych oraz po placu budowy. Mają mniejszy zasięg niż żurawie wieżowe, ale za to są bardziej mobilne. Znacznie łatwiejszy jest także ich transport. Dużą zaletą żurawi samojezdnych jest także ich stosunkowa łatwość obsługi. Na rynku dostępne są także mini żurawie. Dzięki swoim niedużym rozmiarom, mogą być używane nawet we wnętrzach budynków. Z powodzeniem dotrą tam, gdzie nie mogą inne maszyny budowlane.

Operatorzy poszukiwani

Pracownicy, którzy posiadają uprawnienia, pozwalające im sterować żurawiami różnego typu, są na wagę złota. Niewiele osób je ma. Uzyskanie odpowiednich dokumentów, potwierdzających kwalifikacje w tym zakresie, daje sporą szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Aby zostać operatorem żurawia przenośnego, wieżowego czy też samojezdnego, należy wybrać się na specjalny kurs. Trzeba być osobą pełnoletnią, cieszącą się dobrym zdrowiem i posiadającą przynajmniej podstawowe wykształcenie. Każde szkolenie tego typu dzieli się na część teoretyczną oraz na część praktyczną. Po zapoznaniu się z budową danej maszyny oraz przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, rozpoczyna się nauka sterowania żurawiem pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Czas trwania kursu wynosi około dwóch tygodni, a kończy się on obowiązkowym egzaminem przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Zależnie od regionu, koszty związane z kursem na operatora żurawia konkretnego typu są zróżnicowane. Bardzo atrakcyjną cenowo ofertę szkoleniową posiada np. Optima Super Kursy. Oprócz dobrej ceny, mamy także gwarancję profesjonalnie przeprowadzonego szkolenia i rzetelnego przygotowania kursanta do egzaminu końcowego. Za kurs na operatora żurawia wieżowego w firmie Optima Super Kursy zapłacimy 1800zł. Szkolenie na żurawiu samojezdnym to koszt 1000zł, a na żurawiu przenośnym- 650zł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter