Jak wygląda wstępne szkolenie BHP?
Nauka i edukacjaZachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne. Odpowiednie przygotowanie i wiedza pracowników może wpłynąć na jakość wykonywanej pracy oraz poczucie komfortu na stanowisku. W związku z tym bardzo istotne jest przeprowadzanie szkoleń wstępnych BHP. Kto musi przejść takie szkolenie i jak ono wygląda?
Kto musi przejść szkolenie wstępne BHP?
Szkolenie wstępne to bardzo istotny element, który podnosi poziom bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest on obowiązkowy dla wszystkich nowych pracowników. Kodeks Pracy jasno określa zasady, na jakich można dopuścić pracownika do pracy. Wstępne szkolenie jest więc wymogiem, aby móc zostać dopuszczonym do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Co więcej, wszyscy praktykanci podejmujący praktyki w danym miejscu, również muszą przystąpić do takiego szkolenia.
Dobrze przeprowadzone szkolenie wstępne może wpłynąć na komfort oraz bezpieczeństwo w miejscu pracy. Warto więc zwrócić uwagę, aby osoba przeprowadzająca szkolenie była odpowiednio wykwalifikowana. Firma BHP Servis oferuje kompleksowe usługi z zakresu przeprowadzania szkoleń wstępnych oraz okresowych. Dzięki odpowiednio przygotowanej kadrze szkolenia te są przeprowadzane na najwyższym poziomie i z dbałością o rzetelność przekazywanych informacji.
Wstępne szkolenie BHP - jak wygląda?
Szkolenie wstępne z BHP możemy podzielić na dwie części. Pierwszą z nich jest instruktaż ogólny. Dotyczy on przepisów BHP, które obowiązują na terenie całego przedsiębiorstwa. Podczas instruktażu ogólnego pracownicy poznają podstawowe zasady BHP, udzielania pierwszej pomocy oraz przepisy przeciwpożarowe. Warto pamiętać, że ta część szkolenia nie może zostać przeprowadzona w formie zdalnej i powinna trwać minimum 2 godziny.
Drugą częścią szkolenia wstępnego BHP jest instruktaż stanowiskowy. Jest on znacznie bardziej konkretny, ponieważ skupia się na danym stanowisku. Podczas szkolenia pracownicy dowiadują się, z jakim ryzykiem wiąże się ich prac oraz jakie niebezpieczeństwa mogą napotkać i jak na nie reagować.
Warto pamiętać, że wstępne szkolenie BHP traci swoją ważność po 12 miesiącach. Dodatkowo przy każdej zmianie stanowiska oraz miejsca pracy, należy takie szkolenie powtórzyć. Jest to związane z indywidualnymi zasadami oraz zagrożeniami, które mogą pojawić się na różnych stanowiskach.