Artykuł sponsorowany Rodzaje paliw płynnych

Rodzaje paliw płynnych

Paliwa dzięki zdolności do intensywnego utleniania wydzielają ciepło, które staje się energią napędową wielu urządzeń i maszyn. Dzielimy je pod względem stanu na ciekłe, stałe i gazowe. Ze względu na pochodzenie paliwa dzielimy na naturalne i sztuczne.  Paliwa płynne – bo o ich rodzajach powiemy w niniejszym artykule – powstają głównie w wyniku obróbki ropy naftowej. Zasadniczo będą paliwami sztucznymi.

Bez paliw płynnych współczesny świat nie istniałby w takim kształcie. Paliwa ciekłe stosowane są głównie do napędu silników spalinowych. Powszechność paliw płynnych sprawia, że warto szukać tych dobrej jakości w konkurencyjnych cenach – mówi ekspert z firmy EL-BO Paliwa.

Benzyna

Do niedawna benzyna na stacjach paliw była oznaczana PB95, PB98. W 2018 roku weszły regulacje Unii Europejskiej, które wprowadziły nowe symbole na stacjach paliw w Polsce. Dla benzyny są to oznaczenia w trzech wariantach –  E5, E10, E85. Co oznacza cyfra przy symbolu benzyny? Zmienne cyfry przy literze „E” oznaczają procentową zawartość biokomponentów w paliwie. Należy wybrać tę, którą dopuszcza producent silnika.  Benzyna jest jednym z dwóch najszerzej stosowanych paliw. Używa się jej głównie do napędu samochodów osobowych i samolotów. Jej jakość nie jest już tak zależna od procesów produkcji, jak to ma miejsce w przypadku oleju napędowego.

Olej napędowy

Drugie pod względem popularności zastosowania paliwo płynne powstające w wyniku obróbki ropy naftowej. Olej napędowy nazywany potocznie ropą, stosuje się w silnikach wysokoprężnych z zapłonem samoczynnym – szerzej znanych jako silniki Diesla. Na stacjach benzynowych olej napędowy oznaczony był do niedawna symbolem ON. Natomiast na mocy dyrektywy z 2018 roku, „ON” zastąpił symbol „B”, po którym wstawi się liczbę odpowiadającą procentowej zawartości naturalnych składników. Dodatkowo wprowadza się oznaczenie XTL dla oleju napędowego powstałego bez udziału ropy naftowej. Tradycyjnie olej napędowy powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej i jest mieszaniną węglowodorów parafinowych, naftenowych i aromatycznych. Proporcje węglowodorów w składzie ropy zależne są od procesów zastosowanych w jej produkcji. Nowoczesne silniki Diesla mają czułe na złą jakość paliwa wtryskiwacze, dlatego należy tankować olej napędowy najwyższej jakości. Dzięki niezawodności silniki diesla napędzane olejem napędowym stosowane są w samochodach osobowych, ciężarowych i ciągnikach.

Paliwa syntetyczne, mazut i nafta

Paliwa syntetyczne to głównie – stosowany w instalacjach podłączanych do silników benzynowych – gaz. Wyróżniamy trzy jego rodzaje: GTL (gas to liquid), CTL (coal to liquid), BTL (biomass to liquid). Mazut to głównie olej opałowy, który ze względu na właściwości wykorzystywany jest również w okrętach wyposażonych w silniki wolnoobrotowe. Nafta ulega spalaniu w podobnych warunkach jak benzyna i stosuje się ją jako paliwo samolotów.

Rodzaj paliwa zależy od zasilanego silnika. Współczesną technologię zdominowały olej napędowy i benzyna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter