Rodzaje i prawidłowy dobór olejów silnikowych do aut z pomocą eksperta firmy Auto Center
MotoryzacjaOlej silnikowy należy do jednego z ważniejszych w kwestii monitorowania poziomu i stanu płynów w aucie. Jego jakość wpływa na prawidłowe działanie całego serca samochodu, czyli silnika. W dbaniu o auto istotne jest nie tylko przykładanie uwagi do jego zewnętrznego stanu, ale także stała pielęgnacja jego części eksploatacyjnych, co wydłuża znacznie żywotność maszyny. Z pomocą eksperta z firmy Auto Center zajmującej się między innymi dystrybucją części samochodowych, w dalszej części artykułu opowiemy więcej na temat dostępnych olejów silnikowych.
Czym jest olej silnikowy i jakie funkcje pełni?
Olej silnikowy to rodzaj smaru, który zapewnia płynną pracę i ochronę poszczególnych komponentów silnika. Oznacza to, że warunkuje on prawidłowe działanie całej jednostki napędowej auta, ponieważ w wyniku jego braku dochodziłoby między innymi do nadmiernych tarć między elementami konstrukcyjnymi, co wywoływałoby ich uszkodzenia mechaniczne, czyli popularnie określane zatarcie silnika.
Jeden z ekspertów w zakresie mechaniki z firmy Auto Center tłumaczy:
Redukcja tarcia to jedno z najważniejszych zadań oleju silnikowego. Ma on także chłodzić silnik, a co za tym idzie ograniczać możliwość przegrzewania się jego elementów, co mogłoby wpływać na ich właściwości, szczególnie trwałość. Dodatkowo ważne jest tutaj także uszczelnianie ruchomych elementów, takich jak tuleje, pierścienie, czy też tłoki. Kolejne przydatne funkcje to: utrzymywanie czystości powierzchni smarowanych, tłumienie drgań, zapobieganie wewnętrznej korozji oraz ograniczenie zużycia ruchomych części w silniku.
Rodzaje olejów silnikowych
Trzy główne rodzaje olejów silnikowych dostępnych na rynku to oleje mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne, które różnią się od siebie sposobem otrzymywania oraz właściwościami, a co za tym idzie przeznaczeniem.
Oleje silnikowe mineralne otrzymuje się z procesu rafinacji ropy naftowej. Oznacza to, że powstają w wyniku oczyszczania i uszlachetniania substancji naturalnych w celu nadania im odpowiednich właściwości. W porównaniu do syntetycznych produktów są one gęstsze i potrzebna jest ich częstsza wymiana, jednak zaleca się użycie ich do starszych silników lub tych mocniej wyeksploatowanych.
Olej syntetyczny jak wskazuje nazwa, powstaje w drodze syntezy, czyli poprzez procesy chemiczne. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na utlenianie w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu rzadziej z ich udziałem tworzą się osady w silniku. Ich zaletą jest wpływ na łatwiejszy rozruch zimnego silnika, dzięki szybszemu docieraniu do wszystkich punktów wymagających smarowania.
Półsyntetyczne wydanie oleju silnikowego to mieszanka podstawowych olejów z rodzaju mineralnych i syntetycznych. Jest on połączeniem właściwości obu preparatów, dzięki czemu zapewnia lepszą ochronę silnika i smarowanie niż olej mineralny. Konieczne jest pamiętanie, że mieszaniny robi się w specjalnych laboratoriach i nie powinno się samodzielnie podejmować łączenia obu rodzajów smaru.