Włóczka do robótek ręcznych – jak wybrać? Pasmanteria Galpas
Moda i stylJeśli planujemy rozpocząć przygodę z robótkami ręcznymi, niezbędny będzie zakup dobrej włóczki. Warto wiedzieć, że stosowanie zamiennie pojęć „włóczka” i „wełna” to duży błąd. Czym zatem jest włóczka? To element służący do dziergania, który jest wytwarzany z materiałów sztucznych, naturalnych (jak wełna) lub mieszanych. Jak więc wybrać najlepszą włóczkę do robótek ręcznych?
Jakie rodzaje włóczek są dostępne na rynku?
Włóczki dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj pochodzenia włókien. Największym powodzeniem cieszą się włóczki pochodzenia naturalnego. Włóczki wełniane świetnie sprawdzają się w przypadku odzieży używanej podczas chłodnych zimowych dni. Z powodzeniem można z niej przygotować ciepłe szale, czapki i swetry. Choć mówi się, że wełna nieco „gryzie”, jest to jej charakterystyczna cecha. Można wyróżnić mocną i gęstą wełnę szetlandzką, niegryzącą i delikatną wełnę z merynosów oraz bardzo drogi i ekskluzywny kaszmir. Co więcej, do naturalnych włóczek zaliczamy m.in. włóczki z alpaki, które są doskonałe dla alergików, angorę, czyli wełnę z królika oraz jedwab – delikatny, lekki i ciepły. Inne włóczki pochodzenia naturalnego mają rodowód roślinny. Wśród nich najpopularniejsze są bawełna, len oraz bambus. Do włóczek syntetycznych, czyli pozyskiwanych sztucznie, zaliczamy akrylową, poliestrową, a także mieszaną.
Jak wybrać odpowiednią włóczkę?
Zarówno włóczki naturalne, jak i syntetyczne mają swoje zalety i wady. Jak zaznacza specjalistka ze sklepu z artykułami pasmanteryjnymi Galpas, włóczki syntetyczne są idealne dla alergików, ponieważ nie podrażniają i nie uczulają. Nie utrzymują jednak dobrze ciepła, choć wykazują większą trwałość i sprawdzają się podczas wielokrotnego prania. Jeśli bierzemy pod uwagę cenę, włóczki syntetyczne są znacznie tańsze od włóczek naturalnych. Jednak wybierając odpowiedni materiał do robótek ręcznych, nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim grubość włóczki – im cieńsza, tym praca idzie wolniej. Co ciekawe, wyróżnia się siedem kategorii grubości włóczek. Na każdym motku można znaleźć informacje o wadze i długości – dlatego należy uważnie czytać etykiety. Warto też dobrać włóczkę do danego projektu – możemy zdecydować się na wariant mieszany, będący np. połączeniem wełny i poliestru, który zadba o zachowanie ciepła, ale również będzie trwalszy. Im więcej naturalnych włókien, tym szlachetniejszy efekt uzyskamy. Jeśli szydełkujemy, pamiętajmy, aby dopasować grubość włóczki to szydełka.
Co oferuje pasmanteria Galpas?
Pasmanteria Galpas to hurtownia oferująca szeroki wybór dodatków krawieckich, pasmanteryjnych oraz akcesoriów do firan. W swojej ofercie posiada obciążniki do ekranów, dodatki komunijne, lamówki, żabki do firan, taśmy, tasiemki, wstążki oraz sznurki. Firma specjalizuje się także w sprzedaży materiałów takich jak filc, taśmy bawełniane, ażury, gipiury, zamki błyskawiczne, nici, sznurowadła, kordonki, flizeliny, muliny, koronki oraz igły. Galpas dostarcza także produkty do dekoracji okien i tkanin, takie jak taśmy firanowe i akcesoria do firan. Dzięki bogatej ofercie pasmanteryjnej, firma zyskała renomę wśród klientów poszukujących wysokiej jakości akcesoriów krawieckich i pasmanteryjnych.