
Czym charakteryzuje się biżuteria ze srebra tybetańskiego?
Moda i stylBiżuteria należy do niezapomnianych i popularnych ozdób. Nie ma chyba kobiety, która nie pożądałaby nowych par kolczyków czy pięknego, błyszczącego naszyjnika. Coraz więcej mężczyzn również stawia na biżuterię, najczęściej w formie różnych rzemyków, nieśmiertelników czy srebrnych pierścionków. Jednym z metali wykorzystywanych do tworzenia ozdób jest srebro tybetańskie, posiadające specyficzne właściwości.
Czym charakteryzuje się srebro tybetańskie?
Srebrem tybetańskim określamy metal wykonany ze srebra niklowego wzbogaconego prawdziwym srebrem. Zakupując przedmioty z tego materiału, należy być ostrożnym i kupować je tylko w sprawdzonych sklepach. Obecność srebra może być jedynie teoretyczna. Najgorszej jakości egzemplarze ze srebra tybetańskiego nie zawierają ani grama srebra w stopie, natomiast te najlepsze mogą posiadać do 30% metalu szlachetnego. Owe ozdoby są najczęściej wysyłane z Chin. Przykładem sklepu, w którym można odnaleźć dobrej jakości produkty ze srebra tybetańskiego, jest Dzambhala, hurtownia z akcesoriami orientalnymi.
Wszystkie typy srebra oznacza się trzycyfrową liczbą. W przypadku srebra tybetańskiego mówimy czasem o liczbie 925.
Inne typy srebra
Tybetańskie srebro nie jest jedynym typem srebra, jakie można spotkać na półkach sklepowych. Popularne czyste srebro (oznaczane stemplem 999) są chętnie kupowane przez Japończyków. Metal cechuje się niezwykłą estetyką i urokiem, jednak jest stosunkowo nietrwały i szybko traci połysk. Znacznie bardziej praktyczne są stopy srebra z metalem nieszlachetnym (miedzią, cynkiem, aluminium czy niklem).
Srebro stołowe (oznaczenie 800) najczęściej wykorzystuje się do produkcji przyborów domowego użytku, np. sztućców, solniczek. Wymaga ono nieustannej pielęgnacji – w innym wypadku powstanie szkodliwy film tlenkowy, który znacznie zaburzy estetykę produktów. Próba 875 jest z kolei wykorzystywana do produkcji tańszej biżuterii.
Analogicznym typem srebra do srebra tybetańskiego jest tzw. sterling, czyli stop srebra z próbą 925. Owy rodzaj charakteryzuje się znaczną trwałością i brakiem podatności na matowienie. Jest olśniewająco biały. Często stosuje się go do produkcji biżuterii męskiej czy artykułów gospodarstwa domowego.
Imitacje srebra
Do zamienników srebra zaliczamy melchior i srebro niklowe. Pierwszy typ składa się głównie z miedzi i niklu. Wykorzystuje się go do produkcji sztućców. Srebro niklowe natomiast jest niedrogim stopem niklu, miedzi i cynku. Podobnie jak melchior, również jest wykorzystywane do produkcji artykułów domowego użytku. Sztućce powinny być pokryte warstwą naturalnego srebra – w innym wypadku nabiorą metalicznego smaku.