Artykuł sponsorowany Z czego wykonane są chipy na kartach?

Z czego wykonane są chipy na kartach?

Obecnie wiele osób korzysta z transakcji bezgotówkowych. Te odbywają się z użyciem kart z chipami. Mają one jednak znacznie szersze zastosowanie. Stosuje się je także na parkingach, w bibliotekach, klubach fitness, aquaparkach, basenach, a także w wielu innych placówkach i instytucjach. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim wysoka żywotność. Wmontowany w kartę chip może działać nawet przez 10 lat. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Czy chip jest lepszym rozwiązaniem niż paski magnetyczne?

Różnego rodzaju karty płatnicze czy lojalnościowe początkowo wyposażone były w paski magnetyczne, a płatność odbywała się poprzez przeciągnięcie ich przez odpowiednio zaprojektowany do tego celu czytnik. Karty chipowe bezstykowe są odczytywane przez czytnik bez  konieczności ich bezpośredniego przyłożenia do niego, a nawet z konkretnej odległości, co wiąże się przede wszystkim z wygodą. Dodatkowo karty wyposażone w chip odznaczają się większym stopniem zabezpieczeń niż te z paskiem magnetycznym, dlatego każda transakcja za pomocą takiej karty jest obarczona dużo mniejszym ryzykiem utraty danych, skopiowaniem itp. To właśnie bezpieczeństwo było głównym powodem, dla którego do obiegu wprowadzono karty chipowe.

Paski magnetyczne mogły zostać skopiowane w bardzo prosty sposób, a wówczas złodziej bezkarnie korzystał np. z zasobów konta poszkodowanej osoby lub realizował inne usługi dzięki dostępowi do zawartości takiej karty. Karty chipowe zostały wyposażone w mikroprocesory pozwalające na zdecydowanie lepszą kontrolę dostępu do zapisanych na nich danych, z wykorzystaniem między innymi odpowiedniego szyfrowania – podkreśla specjalista z firmy CartPoland.

Jakie korzyści zapewniają karty z chipami i czym jest sam chip?

Karty zbliżeniowe działają dzięki umieszczeniu w ich wnętrzu chipa, czyli mikroprocesora z wbudowaną pamięcią oraz anteną. Odczyt informacji z chipa odbywa się za pośrednictwem fal elektromagnetycznych, a rozpoznanie możliwe jest dzięki indywidualnemu numerowi. Dodatkowo klienci banków często mają opcję spersonalizowania swojej karty – głównie elementu plastikowego, chip zawsze pozostaje bez zmian i w tym samym miejscu.

Karty zbliżeniowe z chipem działają w oparciu o trzy podstawowe pasma:

  • LF – 125 kHz,
  • HF – 12,56 MHz,
  • UHF – 860–960 MHz.

Niektóre modele mają możliwość pracy na różnych częstotliwościach, co w praktyce pozwala na działanie w kilku pasmach. Najpopularniejszymi połączeniami są:

  • UHF + LF,
  • UHF + HF,
  • HF + LF.

Jakie podmioty oprócz banków wykorzystują karty z chipem?

Karty wyposażone w chipy wykorzystywane są w dużej mierze przez banki. Ich zastosowanie jest jednak zdecydowanie szersze. Przy ich pomocy można zakodować na chipie informacje pozwalające np. na wjazd na parking po odbiciu na czytniku karty w hotelach czy obiektach zamkniętych: fitness klubach, basenach, aquaparkach, budowach, komunikacjach miejskich i wielu innych placówkach. Często stosuje się je również w bibliotekach czy budynkach biurowych, do których dostęp mają wyłącznie pracownicy. Co więcej, tego typu nowoczesne rozwiązania wykorzystuje się także w legitymacjach uczniowskich i studenckich, kartach lojalnościowych czy w SKI–passach na stokach narciarskich. Jest to spore ułatwienie i ogromna wygoda dla użytkownika, a jednocześnie pewność, że dane zawarte na karcie są bezpieczne i nikt nie będzie mógł z nich skorzystać bez jego wiedzy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas