Artykuł sponsorowany Podstawowe informacje o polskim systemie podatkowym

Podstawowe informacje o polskim systemie podatkowym

Podatki to główne źródło dochodów państwa, które umożliwiają finansowanie jego działalności. Według Ministerstwa Finansów to publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz państwa, jak możemy przeczytać na stronie ministerstwa. Każda osoba, która znajduje się w sytuacji objętej podatkiem, jest zobowiązana, by go zapłacić. To dzięki podatkom opłacane są szkoły i szpitale, budowane są nowe drogi, wspierani się najubożsi obywatele państwa. Co warto wiedzieć o podatkach? - ABC podatków w pigułce.

Jak wyglądają podatki bezpośrednie?

Podatki różnią się od siebie przede wszystkim podmiotem opodatkowania, a więc tym, kto jest nimi objęty. Różnią się także przedmiotem, a więc tym, co dokładnie podlega opodatkowaniu i sposobem poboru podatku. Sposób poboru podatku to tryb oraz warunki jego płatności. W Polsce obowiązuje obecnie kilkanaście rodzajów podatków bezpośrednich. Wyróżniamy następujące podatki: dochodowy od osób fizycznych (powszechnie znany jako PIT), dochodowy od osób prawnych (CIT), od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, od nieruchomości, środków transportowych, podatek rolny, leśny, tonażowy, podatek od wydobycia niektórych kopalin i zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji, który nazywany jest podatkiem od produkcji okrętowej. Poza podatkami bezpośrednimi mamy jeszcze trzy podatki pośrednie: podatek od towarów i usług (czyli VAT), podatek akcyzowy i podatek od gier.

System podatkowy i funkcje podatków

Wszystkie rodzaje podatków są ze sobą wzajemnie powiązane, tworzą całość w sensie ekonomicznym, jak i prawnym. Składają się one na system podatkowy, w skład którego wchodzą organy administracji rządowej i samorządowej oraz krajowe i międzynarodowe prawo podatkowe, w tym karne prawo skarbowe. Funkcja fiskalna to podstawowa funkcja opodatkowania. To uzyskiwanie środków pieniężnych, które są niezbędne, by pokryć potrzeby publiczne - mówi nam przedstawiciel Oficyny Wydawniczej Unimex z Wrocławia. Druga funkcja podatków, określana jako funkcja wtórna, to funkcja redystrybucyjna. Polega ona na podziale dochodów budżetowych, które pozyskiwane są z podatków między obywatelami a związkami publicznoprawnymi. Istnieje także funkcja stymulacyjna podatków. Wspierane są określone działania i procesy gospodarcze poprzez obniżone stawki podatkowe, ulgi lub zwolnienia. Z punktu widzenia państwa i obywateli jest to zasadne.

Ogólne prawo podatkowe i związane z nim obowiązki są regulowane przez ustawę z 29 sierpnia 1977 roku - Ordynacja podatkowa. W związku z tym, że przepisy z roku na rok ulegają różnym zmianom, osoby zajmujące się podatkami na co dzień powinny dbać o to, by być z nimi na bieżąco. Warto sięgać po publikacje z zakresu prawa, które wydawane są przez solidne oficyny. Omawiają one prawo podatkowe na konkretnych przykładach, tak by wszystkie zagadnienia były dla czytelnika jak najbardziej klarowne i przejrzyste. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas