Zakładanie ogrodu – na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?
Dom i ogródCzy wiesz, że coraz więcej osób, które posiadają wolnostojący dom, decyduje się na założenie własnego ogrodu? Wynika to z licznych korzyści, związanych z posiadaniem zieleńca. Przede wszystkim stanowi on idealne miejsce spotkań rodzinnych - pozwala na relaks i odpoczynek od szybkiego trybu życia. Dodatkowo korzystnie wpływa on na środowisko naturalne, a przy okazji podnosi estetykę całej parceli. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, zakładając ogród.
Jakie są potrzeby i oczekiwania użytkowników ogrodu?
Profesjonalnie zaprojektowany ogród powinien być adekwatny do oczekiwań i potrzeb jego użytkowników. Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu architektury krajobrazu, jest więc styl życia danej rodziny. Zupełnie inaczej zostaną dobrane rośliny i wyposażenie ogrodu, jeśli korzystać z niego będzie aktywnie spędzająca czas rodzina z dziećmi, a odmiennie w przypadku ogrodu introwertyka, ceniącego sobie ciszę i spokój. Ważne jest także to, w jaki sposób pielęgnowany będzie ogród – czy jego właściciel ma czas na zajmowanie się roślinami i zna się na branży ogrodniczej czy też zleci wykonywanie tego obowiązku profesjonalistom.
Współczesne trendy w projektowaniu ogrodów
Kluczowa rola – w odniesieniu do projektowania ogrodu – przypisywana jest również -panującym w branży ogrodniczej - trendom. Obecnie panuje moda na powrót do naturalności i ekologii, a za źródło inspiracji uznawana jest nieobliczalność natury. W związku z tym, bardzo popularne są rabaty kwiatowe z wykorzystaniem dzikich gatunków. Dodatkowo, powraca moda sprzed kilku dekad – w projektach ogrodów uwzględniane są takie materiały jak: naturalne kamienie, drewniane pnie i korzenie. Ponadto, w naturalnych ogrodach nie może zabraknąć źródeł wody – np. oczek wodnych czy miniaturowych wodospadów. Projekt ogrodu powinien być więc połączeniem indywidualnego stylu właścicieli z panującymi w branży ogrodniczej trendami.
Profesjonalny projekt – co powinien zawierać?
Projekt ogrodu jest ważnym przedsięwzięciem – wykonanie go wymaga nie tylko dokładnego przeanalizowania potrzeb użytkowników, ale także obszernej wiedzy na temat gatunków roślin i ich pielęgnacji. Powinien on bowiem zawierać:
- rzut zagospodarowania terenu,
- projekty, które dotyczą planowanych prac ziemnych,
- wstępny kosztorys – powinny w nim zostać uwzględnione wszystkie gatunki roślin, a także spis materiałów, potrzebnych do realizacji projektu,
- wykaz roślin,
- plan nawodnienia,
- zaplanowany i dokładnie rozrysowany system oświetlenia.