
Jaka jest różnica pomiędzy czynnymi i biernymi zabezpieczeniami ppoż.?
Dom i ogródIstnieją dwa rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych (ppoż.): czynne i bierne. Co je różni? Czy oba są potrzebne? Tak! Systemy przeciwpożarowe w budynkach to coś, o czym nie wolno zapominać. Zagrożenia wynikające z pożaru są naprawdę spore. Właśnie dlatego konieczne są odpowiednie szkolenia bhp oraz ppoż. dla pracowników. Warto także wiedzieć, z czym wiążą się zabezpieczenia przeciwpożarowe. Tego wszystkiego dowiesz się dzisiaj!
Czym są zabezpieczenia przeciwpożarowe i co one mają na celu?
Zabezpieczenia przeciwpożarowe mają na celu zapobieganie powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru, zapewnienie sił i środków do jego zwalczania oraz umożliwienie prowadzenia działań ratowniczych. Zabezpieczenia przeciwpożarowe możemy podzielić na czynne (inaczej zwane ‘aktywnymi’) i bierne (inaczej zwane ‘pasywnymi’).
Czynne (aktywne) zabezpieczenia przeciwpożarowe
Do zabezpieczeń aktywnych możemy zaliczyć między innymi: urządzenia zraszaczowe, systemy hydrantowe, instalacje sygnalizacji pożaru (ISP), stałe urządzenia gaśnicze (SUG) oraz klapy domowe (systemy odprowadzania dymu i ciepła). Jaki jest powód stosowania czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych? Przede wszystkim szybkie oraz skuteczne powiadomienie osób znajdujących się w budynku oraz odpowiednich służb o pojawieniu się pożaru. Aktywne zabezpieczenia, jeśli jest to możliwe, są w stanie nawet taki pożar ugasić lub w najgorszym wypadku, zmniejszyć ogień.
Czujniki pożarowe są bardzo efektywnym zabezpieczeniem ppoż, jeśli łączy się je z miejscowymi, stałymi urządzeniami gaśniczymi. Do urządzeń, które pełnią funkcję czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych możemy zaliczyć np. czujki dymu oraz temperatury. Są one w stanie wykryć miejsce pożaru oraz przesłać te informacje do systemu sygnalizacji pożaru. Mechaniczne, bądź grawitacyjne systemy oddymiania stosuje się, aby zniwelować ryzyko zatrucia się toksycznymi substancjami.
Bierne (pasywne) zabezpieczenia przeciwpożarowe
Do zabezpieczeń pasywnych możemy zaliczyć między innymi: impregnację przeciwogniową,zabudowy przeciwogniowe, przegrody pożarowe, zabezpieczenia kabli i systemów technicznych, ściany i drzwi przeciwogniowe. Jaki jest powód stosowania zabezpieczeń biernych (pasywnych)?
Systemy przeciwpożarowe (ppoż.) bierne mają nieco inne zadanie, ponieważ są one przydatne dopiero wtedy, gdy ogień pojawi się w budynku, a nie są w stanie zapobiegać ryzyku pożaru.
Głównym powodem zastosowania biernych zabezpieczeń jest zapewnienie użytkownikom budynku oraz ekipom ratowniczym poziomu bezpieczeństwa. Oczywiście jest to coś, co regulowane jest prawnie. Pasywne zabezpieczenia ppoż. Mają za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia poza wyznaczoną strefę pożarową, utrudnienie eskalacji ognia, a także zwiększenie wytrzymałości konstrukcji budynku, na działanie wysokich temperatur oraz stabilizacja konstrukcji.
Zasady bhp i ppoż., czyli kompleksowa ochrona bezpieczeństwa pracowników.
Szkolenia bhp oraz ppoż. są obowiązkowe w zakładach pracy. Ten fakt reguluje rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, a także kodeksu pracy. Organem państwowym, który stoi na straży przestrzegania przepisów bhp jest Państwowa Inspekcja Pracy. Każda firma, musi przeprowadzić wśród zarówno swoich pracowników, jak i wśród osób zarządzających, szkolenia z tego zakresu. Oczywiście, takich szkoleń nie przeprowadza się samodzielnie, a korzysta z usług profesjonalistów, którzy są w tej dziedzinie prawdziwymi ekspertami. W województwie wielkopolskim zdecydowanie warto zgłosić się do firmy Info Poż Waldemar Kurzawa, która od lat świadczy kompleksowe usługi, nie tylko klientom indywidualnym, ale także firmom i instytucjom publicznym, PPOŻ. i usługi BHP.
Co obejmuje kurs bhp i ppoż. i dlaczego jest tak potrzebny?
To, co konkretnie znajduje się na kursie zależne jest od miejsca pracy, a także niebezpieczeństw płynących z konkretnych urządzeń czy też sprzętów. Ogólnymi jednak informacjami jest np. miejsce zbiórki w razie pożaru, odpowiednie schody na takie sytuacje czy też kolejność postępowania podczas wybuchu pożaru. Te wiadomości, choć mogłyby się wydawać oczywiste, wcale takie nie są. W takiej sytuacji wszystkich ogarnia strach oraz stres. Właściwie każdy chciałby jak najszybciej uciec, a najlepiej od razu wsiąść w samochód i odjechać jak najdalej, jednak nie powinno się tego robić.
Czynne oraz bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe mają za zadanie pomóc nie tylko odpowiednim jednostkom jak np. Państwowej Straży Pożarnej czy też Ochotniczej Straży pożarnej, ale także i wszystkim osobom znajdującym się w danym budynku. Na ten aspekt pracy czy też szkolenia wdrążającego, nie powinniśmy patrzeć lekceważąco, w końcu te informacje, mogą nam kiedyś uratować życie czy zdrowie, prawda?