
Historia obrusu
Dom i ogródWedług encyklopedii obrus to tkanina, która używana jest do przykrycia stołu, zwykle na czas posiłków. Obrus to coś znacznie więcej, to część otoczki kulturowej związanej z rodzinnymi spotkaniami i ważnymi uroczystościami. Choć na co dzień często zastępujemy obrusy zmywalnymi ceratami, by nie trzeba było przy każdym obiedzie uważać, czy coś nie skapnie nam z łyżki, to tkaniny wciąż wędrują pod nasze uroczyste zastawy stołowe.
Obrusy z azbestu
Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, które zaczęło się od prostego plecionkarstwa. Choć może wydawać się to niebywałe, pierwsze obrusy pojawiły się już w starożytnym Rzymie. Wspominał o nich poeta Marcjalis, który żył w pierwszym wieku naszej ery. Wysoko postawieni i bogaci Rzymianie korzystali ze stołów zdobionych rzeźbionymi ornamentami, których nie zakrywano żadną tkaniną. W niższych sferach społecznych wymyślono praktyczne okrycie stołu, które zbierały resztki jedzenia i pokarmów - były to obrusy robione z azbestu, które po jedzeniu trafiały... do ognia. Ogień usuwał z nich wszelkie zabrudzenia i wybielał je swoimi płomieniami, nadając im jeszcze jaśniejszej barwy niż barwa pierwotna. Szukając głębiej w ciekawych historiach z ubiegłych stuleci, możemy przeczytać o nadludzkich mocach Karola Wielkiego. Po biesiadzie z barbarzyńcami wrzucił on obrus do ognia i wyjął go nietkniętego płomieniem. Przybysze wpadli w zdumienie i uwierzyli, że Karol Wielki ma nadprzyrodzone moce.
Obrusy lniane
W średniowieczu nakrywanie stołów obrusami było już społeczną normą, także w biedniejszych domach. Obrusy te wykonywane były z tkanin konopnych, natomiast obrusy dla rodzin bogatych powstawały z lnu. Pięknie i bogato zastawiony stół był jednym z symboli wysokiego statusu społecznego i bogactwa. Średniowieczne obrusy były zdobione złoceniami, kolorowymi motywami i obramowaniami - dowiadujemy się w sklepie internetowym Tendina.
Im bielszy i piękniej zdobiony obrus, tym większe wrażenie robił na przybywających gościach. Z czasem zaczęto tworzyć komplety obrusów i serwet, które zdobione były w podobny sposób. Zarówno proces powstawania obrusów, jak i utrzymanie ich w dobrym stanie, było pracą mozolną. Obrusy wysokiej jakości były dawniej tak drogie, że w miastach powstawały firmy, które zajmowały się ich wynajmem oraz dbaniem o obrusy swoich klientów. Obrusy i serwety nazywano "bielizną stołową" i była tak cenna, że stawała się częścią rodzinnego dziedzictwa. Dziś obrus to po prostu część naszego domowego wystroju. Mamy do wyboru obrusy żakardowe, koronkowe, plamoodporne - wybór tkanin jest tak szeroki, że każdy może znaleźć coś idealnego dla siebie.