Czym charakteryzuje się ceramika bolesławiecka?
Dom i ogródCeramika bolesławiecka to od dawna znak rozpoznawczy dolnośląskiego miasta, Bolesławca. Jest produkowana już od początków XIX wieku, niezmiennie jako rękodzieło - po dziś dzień nie zmieniła swojego niepowtarzalnego, oryginalnego charakteru. Zachwycają się nią nie tylko Polacy, ale ludzie z całego świata. Ceramika ma artystyczny ludowy wygląd. Często nazywa się ją ceramiką artystyczną. Technologia jej wyrabiania zmieniła się nieco na przestrzeni lat, jednak zdobienia pozostały w niezmienionej formie. Wyroby z Bolesławca są ręcznie malowane albo stemplowane, przez co każdy z produktów jest niepowtarzalny, wręcz unikatowy. Co warto wiedzieć o ceramice bolesławieckiej?
Produkcja ceramiki - formowanie, suszenie, wypalanie
Proces produkcji ceramiki bolesławieckiej jest niezwykle złożony. Naczynia te wykonywane są wyłącznie z glin naturalnych, które po wypaleniu nabierają kremowego koloru. Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" pochodzą przede wszystkim z okolic Bolesławca. To gliny odpowiednie do produkcji kamionkowych wyrobów, które wypalane są w temperaturze 1200*C. Zarówno materiał podstawowy, jak i farby oraz szkliwa, które używane są do produkcji ceramiki bolesławieckiej, nie zawierają absolutnie żadnych substancji szkodliwych. Możemy je śmiało wykorzystywać nie tylko do dekoracji, ich kontakt z żywnością jest całkowicie bezpieczny. Możemy ich używać do zapiekania w piekarnikach, a także bezpiecznie zmywać w zmywarkach. Naczynia są wykonywane dwiema metodami: poprzez formowanie kształtów przy użyciu ręcznych lub mechanicznych toczków z plastycznej masy albo przez odlewanie z masy lejnej. Uzyskanie odpowiedniego kształtu naczyń to pierwszy etap produkcji. Następnie naczynia są czyszczone ze zbędnych fragmentów masy. Do kubków i filiżanek przyklejane są ucha. Następny krok to suszenie, dzięki któremu część wody odparowuje. Po wysuszeniu następuje wstępny wypał w temperaturze 800*C - otrzymujemy półfabrykat biskwitowy. Woda wyparowuje całkowicie, czerep wyrobu staje się twardy i zyskuje jasnoróżową barwę. Następnie naczynia trafiają do działu zdobniczego - mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego KOWMI, który ma w swojej ofercie między innymi ceramikę bolesławiecką.
Malowanie, szkliwienie, wypał końcowy
Po wstępnym wypale naczynia pokrywane są ręcznie pięknymi wzorami. Wykorzystywane są do tego farby podszliwne. Część naczyń jest dekorowana za pomocą stempelków, które są wykonane z gumy lub gąbki. Tworzy się dzięki nim wzory kółek, kropek, trójkącików, pawich oczek, rybiej łuski albo listków koniczyny. Kolorystyka to kobalt, zieleń i brąz w różnych tonacjach. Inne naczynia zdobione są autorskimi dekoracjami malarskimi, na przykład z wykorzystaniem motywów świątecznych - tu mamy do czynienia z ponad 30 kolorami i odcieniami. Producenci ceramiki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wciąż poszerzają bazę stosowanych kolorów, wdrażają też nowe dekoracje, większość motywów jednak wciąż nawiązuje do tradycji. Kiedy dekoracja wykonana farbami podszkliwnymi jest już gotowa, zostaje pokryta cienką powłoką szkliwa. Szkliwo jest nakładane przez zanurzenie naczynia w wannie szkliwierskiej, w której znajduje się płynna zawiesina lub za pomocą pistoletu natryskowego. Ostatni etap to przekazanie pokrytych szkliwem naczyń do wypalenia. Temperatura w piecach do wypału końcowego sięga 1200*C, a czas wypału to aż piętnaście godzin. Dzięki temu procesowi naczynia stają się odporne na uszkodzenia, a szkliwo zmienia się w przezroczystą powłokę. Piękna ceramika bolesławiecka to doskonały pomysł na prezent, zwłaszcza dla osób, które kochają kuchnię i eleganckie serwowanie posiłków jest dla nich bardzo ważne.