Zasady doboru filtrów do maszyn budowlanych
Budowa i remontMaszyny budowlane to najczęściej urządzenia samojezdne, a więc posiadające swój własny silnik i wszystkie inne niezbędne podzespoły całego bloku napędowego i wszystkich innych układów. Taki samodzielny pojazd musi być wyposażony w pokaźny zestaw różnego rodzaju filtrów, zabezpieczających wszystkie jego najważniejsze części przed uszkodzeniem zanieczyszczonym paliwem, powietrzem lub olejem.
Filtry w maszynach budowlanych – sprawy ogólne
Zasady mechaniki i budowy samojezdnych maszyn budowlanych w gruncie rzeczy nie odbiegają niczym szczególnym od konstrukcji zwykłych samochodów ciężarowych, a nawet i osobowych, a jedynymi istotnymi wyróżnikami takich pojazdów mogą być zazwyczaj większe rozmiary oraz dodatkowe wyposażenie w postaci często mocno rozbudowanej hydrauliki siłowej. Znajdziemy więc w nich z pewnością zawsze tak, jak i w innych pojazdach, zupełnie podobne podzespoły, a więc co najmniej jeden silnik napędowy, skrzynię biegów oraz układy: zawieszenia, hamulcowy i paliwowy. Dodatkowym oprzyrządowaniem maszyn budowlanych może być jakiś kompresor powietrza lub pompa hydrauliczna i takież siłowniki. Wszystkie te podzespoły mają styczność z olejem napędowym, z powietrzem, z olejem smarującym oraz z płynem hydraulicznym. Teoretycznie wymienione media powinny być wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń, w praktyce jednak bywa z tym różnie, dlatego też przed ich zaaplikowaniem do wrażliwych miejsc każdego pojazdu należy je oczyścić. Czyni się to przy pomocy różnego rodzaju filtrów, które muszą być regularnie czyszczone i wymieniane. O tym, jak należy dobierać filtry do maszyn budowlanych, opowiedzieli nam specjaliści z firmy ZAMA z Poznania.
Dobór filtrów do maszyn budowlanych – przestrzeganie zaleceń producenta
Oczywistą i powszechnie wymaganą zasadą przy eksploatacji jakichkolwiek urządzeń jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. To on określa metody oraz częstotliwość konserwacji i serwisowania swoich produktów. Nie inaczej jest z maszynami budowlanymi. Mówiąc dzisiaj o zasadach doboru filtrów do tego typu urządzeń, możemy udzielić właściwie tylko jednej rady: postępuj zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu, a będzie on Ci służył wiernie i długo. Ostatnie zdanie pobrzmiewa być może nieco patosem, lecz w pełni oddaje istotę rzeczy. Maszyna budowlana kosztuje dość sporo, powinna więc na siebie jak najdłużej pracować, a każdy jej przestój to ewidentne straty finansowe. Filtry takiej maszyny to naprawdę niewielki ułamek całej jej wartości, a konsekwencją jakichkolwiek zaniedbań związanych z ich wymianą mogą być bardzo kosztowne naprawy.
W maszynach budowlanych montowane są także tzw. przeciwpyłowe filtry kabinowe, których zadaniem jest ochrona zdrowia operatora. Także i o nie należy odpowiednio dbać, gdyż zdrowie człowieka to przecież rzecz najważniejsza.