
Zalety okien drewnianych
Budowa i remontWiele lat temu zapanowała moda na okna PVC. Zaczęto je montować w polskich domach na masową skalę z uwagi na trwałość i estetykę. Obecnie można zaobserwować tendencję do powrotu do natury oraz ekologicznych rozwiązań. Doskonale w trend ten wpisuje się drewno. Jest to materiał uniwersalny i ponadczasowy, który przetrwa chwilowe mody oraz próbę czasu. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać okna drewniane!
Najważniejsze zalety okien drewnianych
Drewniane okna są przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne. Bardzo dobrze izolują przed hałasem i zimnem. Produkuje się je w wielu różnych formatach oraz kształtach. Mogą mieć zdobienia, szyby antywłamaniowe lub akustyczne. Są produkowane z trwałego i mocnego materiału, mają wszelkie niezbędne uszczelki, okucia i szklenie. Okna te można wyposażyć w dodatkowe funkcje, np. szyby przeciwsłoneczne lub refleksyjne.
Okna drewniane Mikołów są wybierane przez miłośników klasyki, ale również przez projektantów nowoczesnych domów. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, pasuje do wszystkiego. Drewniane profile są sztywne, masywne, wyjątkowo mocne i wytrzymałe. Można z nich produkować skrzydła o znacznych rozmiarach, nawet bez dodatkowych wzmocnień. Stolarka okienna kupowana jest na lata. Drewno jest mniej podatne na odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury niż tworzywa sztuczne.
Jak wybrać dobre okna drewniane?
Jak wskazują specjaliści firmy Stolarstwo Szymon Suchoń, wybór okien drewnianych wymaga uwzględnienia określonych czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie parametry techniczne jak:
izolacja termiczna,
izolacja akustyczna,
wentylacja,
poziom naturalnego doświetlenia pomieszczenia,
trwałość,
stabilność.
Duże znaczenie ma rodzaj drewna, z jakiego wykonuje się okna. W polskich warunkach zwykle jest to sosna, cechująca się stosunkowo niewysoką ceną oraz dużą dostępnością. Droższe są okna z drewna bukowego, najdroższe zaś dębowe. Te ostatnie charakteryzują się ponadprzeciętną jakością.
Wybierając konkretny model okien, warto zwrócić uwagę na grubość i rodzaj profili. Profil nie powinien być węższy niż 3 mm. Zwykle te elementy są oparte na konstrukcji jednoramowej, klejonej warstwowo. To bardzo ważne, jeśli chce się uniknąć problemu wypaczenia. Należy również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła w budynku. Zminimalizowanie ich wymaga wybrania okien, w których ten parametr wynosi maksymalnie 0,9 W/m2K. Warto również pamiętać, że należy zadbać o odpowiednią mikrowentylację.