Z jakich materiałów najlepiej zbudować nieduży magazyn lub tymczasowy garaż?
Budowa i remontBudynki tymczasowe często znajdują swoje zastosowanie na placach budowy oraz jako prowizoryczne magazyny. Jeśli nie przekraczają określonych wymiarów, do ich stawiania nie jest wymagane żadne pozwolenie. Jeżeli planujemy postawić je na krótki okres czasu, powinny być jak najłatwiejsze w montażu oraz późniejszym demontażu. Jakie materiały najlepiej wybrać, aby budowa przebiegła szybko i sprawnie?
Klasyczne blaszaki
Najpowszechniejszym typem garaży tymczasowych są tzw. blaszaki. Ich montaż polega na stworzeniu metalowej konstrukcji, do której przytwierdza się arkusze blachy. Należy pamiętać, że tego typu magazyny nie zabezpieczają przechowywanych w nich produktów przed wilgocią. Ponadto, latem szybko się nagrzewają, a zimą wychładzają.
Innowacyjne płyty warstwowe
Ostatnio dużą popularność zdobyły konstrukcje montowane z płyt warstwowych. Są to dwie warstwy metalu, pomiędzy którymi zastosowano jedną z trzech form izolacji: wełnę mineralną, styropian lub piankę poliuretanową. Główne zalety płyt warstwowych to:
- ognioodporność,
- doskonała termoizolacja,
- wygłuszenie,
- krótki czas montażu,
- możliwość ponownego wykorzystania,
- szybki demontaż,
- lekkość,
- solidny i estetyczny wygląd.
Kupując płyty warstwowe, warto wybrać firmę, która zajmuje się również profesjonalnym ich montażem, wraz z całą konstrukcją. Przykładem może być SOLID od lat zajmujący się stawianiem garaży, stróżówek, pawilonów, magazynów oraz hal produkcyjnych.
Garaże z drewna – czy się opłaca?
Chociaż deski można zawsze wykorzystać ponownie, stawianie tymczasowego magazynu z drewna jest zbyt czasochłonne, aby mogło być opłacalne. Ponadto, deski nie stanowią dobrej izolacji przed warunkami atmosferycznymi, dlatego mają podobne cechy funkcjonalne jak tradycyjne blaszaki. Za ich budową przemawia jedynie ogólna dostępność materiału, gdyż drewnianą szopkę można stworzyć nawet z odpadów stolarskich.
Kwestie prawne
Bez znaczenia, czy tymczasowy budynek zostanie wykonany z blachy, drewna czy płyt warstwowych – czasem wymaga zgłoszenia. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie zdemontujemy go po upływie maksymalnie 180 dni od dnia postawienia. Jeśli konstrukcja jest piętrowa lub przekracza powierzchnię 35 metrów kwadratowych, konieczne może być również uzyskanie pozwolenia. Łączna ilość tego typu obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.