Artykuł sponsorowany Rodzaje konstrukcji żelbetowych

Rodzaje konstrukcji żelbetowych

Żelbet jest najczęściej wybieranym sposobem wznoszenia budynków oraz innych konstrukcji. Jest połączeniem betonu ze zbrojeniem wykonanym z prętów lub innych stalowych elementów. To powoduje, że materiał ten jest bardzo wytrzymały, przez co jest w stanie przenieść duże obciążenia. Żelbetonowe konstrukcje wykorzystuje się w różnych budowach też ze względu na odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz na łatwość obróbki.

Jakie mamy konstrukcje z żelbetonu?

Konstrukcje żelbetowe można spotkać niemal na każdym placu budowy. Żelbet wykorzystuje się do wykonania fundamentów, stropów oraz konstrukcji szkieletowych. Ponadto wykonuje się też mury oporowe, zbiorniki i szyby. Wspomniane konstrukcje można zamówić bezpośrednio w firmach, które specjalizują się w wykonywaniu ich z żelbetonu. Mamy wtedy pewność, że konstrukcja będzie trwała oraz wolna od wad konstrukcyjnych. Dzięki stalowemu zbrojeniu możliwe jest wykonanie praktycznie każdej konstrukcji, co umożliwia wykonanie skomplikowanych zabudowań. W przypadku stropów możliwe jest ich wznoszenie przy pomocy wcześniej wykonanych prefabrykatów. To daje duże możliwości konstrukcyjne dla nowopowstających budynków.

Rodzaje konstrukcji żelbetowych

Z żelbetonu można przygotować wiele różnych konstrukcji w tym konstrukcje szkieletowe, konstrukcje żelbetowe słupowo-płytowe, konstrukcje żelbetowe słupowo-ryglowe oraz konstrukcje szkieletowe. Wyróżniamy dwa rodzaje żelbetonu strunobeton i kablobeton. W konstrukcjach strunobetonowych elementy betonowe skupiają się wokół cięgien. Dzięki temu konstrukcja charakteryzuje się dobrą przyczepnością, wysoką ochroną korozyjną cięgien, a większość elementów strunobetonowych jest produkowana, jako prefabrykaty. To sprawia, że ma ona ograniczony rozmiar, aby możliwy był ich transport na budowę. W konstrukcjach kablobetonowych elementy wykonywane są z betonu bezpośrednio na placu budowy. Konstrukcje powstają przez przyłożenie sił sprężających do betonu, co powoduje jego stwardnienie. Następnie cięgna są wkładane do kanałów kablowych i sprężane za pomocą pras hydraulicznych. Kanały kablowe są wypełniane zaczynem cementowym, co ma za zadanie chronić cięgna przez korozją.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter