O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?
Budowa i remontKlimatyzacja jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, a nawet dla domów jednorodzinnych. Odpowiednio serwisowana, może długo posłużyć i zapewnić stały dostęp do świeżego powietrza. Czasem jednak zdarza się, że z instalacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dowiedz się, o czym może świadczyć nieprzyjemna woń pochodząca z urządzenia i jak sobie z nią poradzić!
Najczęstsze powody nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji
Nieprzyjemny zapach pochodzący z klimatyzacji na ogół wynika z nieprawidłowego jej konserwowania. Nieodpowiednio lub zbyt rzadko czyszczone kanały mogą stać się siedliskiem bakterii, grzybów i wirusów. Te zaś są odpowiedzialne za powstawanie charakterystycznej, przykrej woni. Nie jest ona normalnym objawem i w żadnym przypadku nie można lekceważyć takiego problemu. Drobnoustroje i zanieczyszczenia, które zalegają w filtrach i przewodach, stanowią przyczynę groźnych chorób, np. infekcji płuc i oskrzeli.
Jak podkreślają specjaliści firmy Grund, brak regularnego, dokładnego czyszczenia klimatyzacji z czasem prowadzi do spadku wydajności całego systemu. Skutkiem takich zaniedbań może być również znaczący wzrost rachunków za energie elektryczną. W wielu przypadkach przyczyną przykrego zapachu jest awaria instalacji. Elementem, którego nieprawidłowe działanie może się w ten sposób objawiać, jest parownik. Gromadząca się w nim para wodna stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii i wirusów.
Odpowiedni serwis i czyszczenie klimatyzacji
Regularne czyszczenie i profesjonalny serwis klimatyzacji powodują zmniejszenie ryzyka oddychania nieświeżym powietrzem, pełnym bakterii i grzybów. Przynosi również korzyści w postaci wydłużenia żywotności systemu chłodzącego. O dbałość stanu technicznego klimatyzacji powinna zadbać wyspecjalizowana, doświadczona firma.
Dbałość o jakość instalacji to również jej oczyszczenie z zewnątrz. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć jej obudowę wilgotną ściereczką. W ten sposób usuwa się kurz i pyły, które z czasem mogłyby się dostać ośrodka urządzenia. Na szczególną uwagę zasługują otwory wlotowe i wylotowe klimatyzatora. By go nie uszkodzić, należy unikać stosowania żrących substancji, rozpuszczalników, środków polerujących, proszków i aerozoli.
Serwis klimatyzacji obejmuje również oczyszczenie lub wymianę filtrów. Są one odpowiedzialne za odseparowanie pyłów i kurzu. Warto je zatem regularnie odkurzać oraz przemywać w ciepłej wodzie. Z czasem konieczne może stać się wymienienie filtra na nowy. Skraplacz warto spryskać preparatami chemicznymi, zaś parownik delikatnymi środkami, które niszczą drobnoustroje.