Artykuł sponsorowany Konsekwencje nieszczelności komina

Konsekwencje nieszczelności komina

Zaniedbanie szczelności komina często wynika z naszej niefrasobliwości, a trzeba pamiętać, że może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Mimo iż coroczna kontrola komina regulowana jest przez prawo, nie każdy ma czas i pieniądze, aby z niej korzystać. Sprawdźmy, jakie konsekwencje wynikają z braku kontroli przewodów kominowych.

Uwaga na czad

Jeżeli komin jest wykonany z ceramiki, błędne wykonanie spoiny może doprowadzić do zakłócenia ciągu kominowego, co spowoduje, że zimniejsze powietrze zamiast uciekać przez komin, będzie do niego wdmuchiwane. Gorsze konsekwencje można zauważyć w przypadku nieszczelności przewodu dymowego lub spalinowego. Prowadzi bowiem do wydostawania się sadzy oraz iskier, będących przyczynkiem do pożaru, a nawet czadu, który jest śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańców. Niestety, jego niebezpieczeństwo wynika również z właściwości – czad jest bezwonny i bezzapachowy, dlatego często nazywany jest „cichym mordercą” – przestrzega właściciel Komino – usług kominiarskich w Dobroszycach.

Oznaki nieszczelności komina

Przyczyną niszczenia się komina może być również brak wkładu spalinowego ze stali kwasoodpornej, który chroni ściany przewodów i uniemożliwia szkodliwym produktom spalania przedostanie się do pomieszczeń, przez które biegnie komin. Jak widać na powyższych przykładach nie należy stronić od kontroli szczelności wykonywanych przez doświadczonych kominiarzy. Przy natłoku obowiązku w dzisiejszych czasach może nam umknąć tak istotna sprawa, jak sprawdzenie komina. Niektóre objawy można jednak wykryć samodzielnie – są to np. plamy na ścianach, pękający tynk oraz nieprzyjemne zapachy.

Jak uszczelnia się kominy?

Najczęstsze prawdopodobieństwo awarii występuje w starszych domach jednorodzinnych, dlatego to właśnie w nich powinno odbywać się regularne uszczelnianie kominów. Można to zrobić poprzez szlamowanie przewodu kominowego polegające na wlaniu do środka komina specjalnej masy uszczelniającej lub zamontowanie we wnętrzu tunelu wykonanego ze stali lub aluminium, którym odprowadzane są spaliny. Drugim sposobem jest zamontowanie wkładów rozprężnych, które uszczelniają komin poprzez wpuszczenie ich do przewodu kominowego i napompowanie sprężonym powietrzem. Niezależnie od tego, na jaką formę uszczelniania komina się zdecydujemy, należy pamiętać, że zabieg ten zwiększa jego trwałość oraz bezpieczeństwo mieszkańców domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter