
Jak powinna być ubrana osoba kierująca ruchem drogowym?
Budowa i remontBy ręczne kierowanie ruchem odbywało się bez przeszkód, osoby wykonujące to zadanie muszą być należycie oznakowane. Tylko wówczas będą one dostrzegalne z wystarczającej odległości, a my zyskamy możliwość ich natychmiastowego rozpoznania. W tym artykule wyjaśniamy więc, kto może ruchem kierować, a także jak powinna być ubrana oraz wyposażona taka osoba.
Kiedy ruch kierowany jest ręcznie?
Co oczywiste, ręczne kierowanie ruchem nie odbywa się cały czas. Ma ono miejsce jedynie wówczas, gdy bezpieczeństwo w danym miejscu jest szczególnie istotne, bądź jeśli tradycyjne korzystanie z drogi stało się niemożliwe i trzeba wprowadzić tymczasowe modyfikacje. Do najczęstszych przypadków należą remonty dróg oraz kolizje pojazdów, jednakże katalog jest znacznie szerszy. Obejmuje on choćby zapewnienie bezpieczeństwa przechodzącej pielgrzymce czy dzieciom zmierzającym do szkoły, należytą ochronę osobom publicznym przez funkcjonariuszy właściwych służb, prowadzenie akcji ratowniczych i wiele więcej.
Kto może ręcznie kierować ruchem?
Polskie prawo zawiera dość szczegółową, choć rozbudowaną, listę takich osób. Część z nich wymieniono w Ustawie „Prawo o ruchu drogowym”, a kolejnych uprawnionych znajdziemy w rozporządzeniu do wspomnianej ustawy. Są to oczywiście policjanci, strażnicy miejscy i strażacy, ale także żołnierze czy funkcjonariusze straży granicznej. Z kolei kierowaniem ruchem podczas prac drogowych zwykle zajmują się osoby, które zostały wynajęte przez zarządcę danej drogi i działają na jego polecenie. Dodatkowo warto wiedzieć, że by móc wykonywać to zadanie, należy przejść szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Ubiór kierujących ruchem
Osoby delegowane do kierowania ruchem, na przykład przez firmę Manor, nie są zobligowane do noszenia mundurów. Muszą być jednak ubrane tak, by były właściwie oznaczone i widoczne z wystarczającej odległości. Ponadto należy wyposażyć je w narzędzia, niezbędne do wydawania jasnych komunikatów uczestnikom ruchu. Konieczny będzie więc strój z elementami odblaskowymi oraz odblaskowa tarcza z napisem „stop”, a w porze wieczornej i nocnej niezbędna jest też latarka emitująca czerwone i zielone światło. Gdy wymaga tego sytuacja, dodatkowym wyposażeniem są hełmy, a także buty przystosowane do warunków panujących w danym miejscu.