
Jak łączyć przewód aluminiowy z miedzianym?
Budowa i remontStarsze instalacje w domach i mieszkaniach to zmora wielu elektryków. Przewody aluminiowe występują w wielu budynkach, głównie w blokach z wielkiej płyty. Co prawda nie powinno się ich łączyć z nowszymi, lepszymi jakościowo przewodami z miedzi, ale czasem po prostu nie ma innego wyjścia. Czy w ogóle jest to dopuszczalne? A jeśli tak, to z jakich narzędzi i metod warto skorzystać?
Przewody aluminiowe a miedziane – podstawowa różnica
Przewody aluminiowe różnią się od miedzianych przede wszystkim ceną i trwałością. Są o wiele tańsze (zwłaszcza, jeśli są cienkie), ale niestety także mniej wytrzymałe. Ich obciążalność prądową określa się na 60 procent niższą względem odpowiedników miedzianych. Ponieważ są podatne na uszkodzenia i odkształcenia, wymagają także częstych interwencji elektrycznych.
Inaczej jest z przewodami miedzianymi, które wykazują o wiele większą trwałość. Ta cecha nie zmienia się nawet z uwagi na giętkość i elastyczność, jaką również się charakteryzują. Kable z miedzi, jako nowoczesne komponenty instalacji, współpracują z większością współczesnych gniazdek i łączników.
Nie powinno dziwić, że dziś korzysta się głównie z przewodów miedzianych, bo sam materiał ma ogromne znaczenie. Miedź wykazuje dobrą przewodność ciepła, ograniczając ryzyko przepalenia, a nawet pożaru.
Przykładem bardzo solidnej grupy produktów są przewody CX 200. Te miedziane produkty mają wysoką tolerancję na wahania temperatury oraz na wszelkiego typu przeciążenia mechaniczne. Dodatkowo, z uwagi na swoje właściwości chemiczne, doskonale nadają się do transformatorów i nie tylko.
Jak łączyć ze sobą przewody aluminiowe i miedziane?
Jeśli to możliwe, lepiej w ogóle unikać łączenia kabli aluminiowych z miedzianymi. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, można to zrobić.
Do łączenia potrzebne będą tulejki, kostki lub złączki. Można je zakupić na przykład w hurtowni elektrotechnicznej EL-DRUT. Jeśli chodzi o te ostatnie, to dużą popularnością na rynku cieszą się na przykład złączki WAGO 222.
Dobrą opcją będzie również zastosowanie specjalnej pasty stykowej o ciekawych właściwościach, która zapewnia m.in. antykorozyjność.
O czym pamiętać, łącząc przewody aluminiowe z miedzianymi?
Pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo instalacji.
Nigdy nie twórz takich połączeń, w których tworzyłby się bezpośredni styk między tymi materiałami. Zadbaj też o to, by obydwa rodzaje przewodów miały taką samą obciążalność prądową.